| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | huovikkaat | Genetiivi | huovikkaan |
| Monikon genetiivi | huovikkaiden | Monikon genetiivi | huovikkaitten |
| Partitiivi | huovikasta | Monikon partitiivi | huovikkaita |
| Inessiivi | huovikkaassa | Monikon inessiivi | huovikkaissa |
| Elatiivi | huovikkaasta | Monikon elatiivi | huovikkaista |
| Illatiivi | huovikkaaseen | Monikon illatiivi | huovikkaisiin |
| Adessiivi | huovikkaalla | Monikon adessiivi | huovikkailla |
| Ablatiivi | huovikkaalta | Monikon ablatiivi | huovikkailta |
| Allatiivi | huovikkaalle | Monikon allatiivi | huovikkaille |
| Essiivi | huovikkaana | Monikon essiivi | huovikkaina |
| Translatiivi | huovikkaaksi | Monikon translatiivi | huovikkaiksi |
| Monikon instruktiivi | huovikkain | Abessiivi | huovikkaatta |
| Monikon abessiivi | huovikkaitta | Monikon akkusatiivi | huovikkaat |