Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmyrkytynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmyrkytyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmyrkyttyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmyrkytymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmyrkytytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmyrkyttyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimyrkytyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimyrkytyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimyrkyttyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimyrkytyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimyrkytyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimyrkyttyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmyrkyttyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmyrkyttyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmyrkyttyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmyrkyttyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmyrkyttyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmyrkyttyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmyrkytyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmyrkyttyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmyrkyttykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmyrkyttykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmyrkyttyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmyrkyttynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmyrkyttynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmyrkyttynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmyrkyttynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmyrkyttynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmyrkyttynevät