| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | puhekieli, halventava | ||
| 7. | puhekieli, halventava | ||
| 8. | |||
| 9. | |||
| 10. | |||
| 11. | |||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 12. | |||
| Monikko | nuijat | Genetiivi | nuijan |
| Monikon genetiivi | nuijien | Partitiivi | nuijaa |
| Monikon partitiivi | nuijia | Inessiivi | nuijassa |
| Monikon inessiivi | nuijissa | Elatiivi | nuijasta |
| Monikon elatiivi | nuijista | Illatiivi | nuijaan |
| Monikon illatiivi | nuijiin | Adessiivi | nuijalla |
| Monikon adessiivi | nuijilla | Ablatiivi | nuijalta |
| Monikon ablatiivi | nuijilta | Allatiivi | nuijalle |
| Monikon allatiivi | nuijille | Essiivi | nuijana |
| Monikon essiivi | nuijina | Translatiivi | nuijaksi |
| Monikon translatiivi | nuijiksi | Monikon instruktiivi | nuijin |
| Abessiivi | nuijatta | Monikon abessiivi | nuijitta |
| Monikon akkusatiivi | nuijat |