| Monikko | apilat | Genetiivi | apilan |
| Monikon genetiivi | apiloiden | Monikon genetiivi | apiloitten |
| Monikon genetiivi | apilojen | Partitiivi | apilaa |
| Monikon partitiivi | apiloita | Monikon partitiivi | apiloja |
| Inessiivi | apilassa | Monikon inessiivi | apiloissa |
| Elatiivi | apilasta | Monikon elatiivi | apiloista |
| Illatiivi | apilaan | Monikon illatiivi | apiloihin |
| Adessiivi | apilalla | Monikon adessiivi | apiloilla |
| Ablatiivi | apilalta | Monikon ablatiivi | apiloilta |
| Allatiivi | apilalle | Monikon allatiivi | apiloille |
| Essiivi | apilana | Monikon essiivi | apiloina |
| Translatiivi | apilaksi | Monikon translatiivi | apiloiksi |
| Monikon instruktiivi | apiloin | Abessiivi | apilatta |
| Monikon abessiivi | apiloitta | Monikon akkusatiivi | apilat |