| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli | |
| Monikko | lällärit | Genetiivi | lällärin |
| Monikon genetiivi | lällärien | Monikon genetiivi | lälläreiden |
| Monikon genetiivi | lälläreitten | Partitiivi | lälläriä |
| Monikon partitiivi | lälläreitä | Monikon partitiivi | lällärejä |
| Inessiivi | lällärissä | Monikon inessiivi | lälläreissä |
| Elatiivi | lälläristä | Monikon elatiivi | lälläreistä |
| Illatiivi | lälläriin | Monikon illatiivi | lälläreihin |
| Adessiivi | lällärillä | Monikon adessiivi | lälläreillä |
| Ablatiivi | lälläriltä | Monikon ablatiivi | lälläreiltä |
| Allatiivi | lällärille | Monikon allatiivi | lälläreille |
| Essiivi | lällärinä | Monikon essiivi | lälläreinä |
| Translatiivi | lälläriksi | Monikon translatiivi | lälläreiksi |
| Monikon instruktiivi | lällärein | Abessiivi | lällärittä |
| Monikon abessiivi | lälläreittä | Monikon akkusatiivi | lällärit |