Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Taivutusmuodot

MonikkokaviollisetMonikkokaviolliseni
MonikkokaviollisesiMonikkokaviollisemme
MonikkokaviollisenneMonikkokaviollisensa
GenetiivikaviollisenGenetiivikaviolliseni
GenetiivikaviollisesiGenetiivikaviollisemme
GenetiivikaviollisenneGenetiivikaviollisensa
Monikon genetiivikaviollistenMonikon genetiivikaviollisien
Monikon genetiivikaviollisteniMonikon genetiivikaviollisieni
Monikon genetiivikaviollistesiMonikon genetiivikaviollisiesi
Monikon genetiivikaviollistemmeMonikon genetiivikaviollisiemme
Monikon genetiivikaviollistenneMonikon genetiivikaviollisienne
Monikon genetiivikaviollistensaMonikon genetiivikaviollisiensa
PartitiivikaviollistaPartitiivikaviollistani
PartitiivikaviollistasiPartitiivikaviollistamme
PartitiivikaviollistannePartitiivikaviollistaan
PartitiivikaviollistansaMonikon partitiivikaviollisia
Monikon partitiivikaviollisianiMonikon partitiivikaviollisiasi
Monikon partitiivikaviollisiammeMonikon partitiivikaviollisianne
Monikon partitiivikaviollisiaanMonikon partitiivikaviollisiansa
InessiivikaviollisessaInessiivikaviollisessani
InessiivikaviollisessasiInessiivikaviollisessamme
InessiivikaviollisessanneInessiivikaviollisessaan
InessiivikaviollisessansaMonikon inessiivikaviollisissa
Monikon inessiivikaviollisissaniMonikon inessiivikaviollisissasi
Monikon inessiivikaviollisissammeMonikon inessiivikaviollisissanne
Monikon inessiivikaviollisissaanMonikon inessiivikaviollisissansa
ElatiivikaviollisestaElatiivikaviollisestani
ElatiivikaviollisestasiElatiivikaviollisestamme
ElatiivikaviollisestanneElatiivikaviollisestaan
ElatiivikaviollisestansaMonikon elatiivikaviollisista
Monikon elatiivikaviollisistaniMonikon elatiivikaviollisistasi
Monikon elatiivikaviollisistammeMonikon elatiivikaviollisistanne
Monikon elatiivikaviollisistaanMonikon elatiivikaviollisistansa
IllatiivikaviolliseenIllatiivikaviolliseeni
IllatiivikaviolliseesiIllatiivikaviolliseemme
IllatiivikaviolliseenneIllatiivikaviolliseensa
Monikon illatiivikaviollisiinMonikon illatiivikaviollisiini
Monikon illatiivikaviollisiisiMonikon illatiivikaviollisiimme
Monikon illatiivikaviollisiinneMonikon illatiivikaviollisiinsa
AdessiivikaviollisellaAdessiivikaviollisellani
AdessiivikaviollisellasiAdessiivikaviollisellamme
AdessiivikaviollisellanneAdessiivikaviollisellaan
AdessiivikaviollisellansaMonikon adessiivikaviollisilla
Monikon adessiivikaviollisillaniMonikon adessiivikaviollisillasi
Monikon adessiivikaviollisillammeMonikon adessiivikaviollisillanne
Monikon adessiivikaviollisillaanMonikon adessiivikaviollisillansa
AblatiivikaviolliseltaAblatiivikaviolliseltani
AblatiivikaviolliseltasiAblatiivikaviolliseltamme
AblatiivikaviolliseltanneAblatiivikaviolliseltaan
AblatiivikaviolliseltansaMonikon ablatiivikaviollisilta
Monikon ablatiivikaviollisiltaniMonikon ablatiivikaviollisiltasi
Monikon ablatiivikaviollisiltammeMonikon ablatiivikaviollisiltanne
Monikon ablatiivikaviollisiltaanMonikon ablatiivikaviollisiltansa
AllatiivikaviolliselleAllatiivikaviolliselleni
AllatiivikaviollisellesiAllatiivikaviollisellemme
AllatiivikaviollisellenneAllatiivikaviolliselleen
AllatiivikaviollisellensaMonikon allatiivikaviollisille
Monikon allatiivikaviollisilleniMonikon allatiivikaviollisillesi
Monikon allatiivikaviollisillemmeMonikon allatiivikaviollisillenne
Monikon allatiivikaviollisilleenMonikon allatiivikaviollisillensa
EssiivikaviollisenaEssiivikaviollisenani
EssiivikaviollisenasiEssiivikaviollisenamme
EssiivikaviollisenanneEssiivikaviollisenaan
EssiivikaviollisenansaMonikon essiivikaviollisina
Monikon essiivikaviollisinaniMonikon essiivikaviollisinasi
Monikon essiivikaviollisinammeMonikon essiivikaviollisinanne
Monikon essiivikaviollisinaanMonikon essiivikaviollisinansa
TranslatiivikaviolliseksiTranslatiivikaviollisekseni
TranslatiivikaviolliseksesiTranslatiivikaviolliseksemme
TranslatiivikaviolliseksenneTranslatiivikaviollisekseen
TranslatiivikaviolliseksensaMonikon translatiivikaviollisiksi
Monikon translatiivikaviollisikseniMonikon translatiivikaviollisiksesi
Monikon translatiivikaviollisiksemmeMonikon translatiivikaviollisiksenne
Monikon translatiivikaviollisikseenMonikon translatiivikaviollisiksensa
Monikon instruktiivikaviollisinAbessiivikaviollisetta
AbessiivikaviollisettaniAbessiivikaviollisettasi
AbessiivikaviollisettammeAbessiivikaviollisettanne
AbessiivikaviollisettaanAbessiivikaviollisettansa
Monikon abessiivikaviollisittaMonikon abessiivikaviollisittani
Monikon abessiivikaviollisittasiMonikon abessiivikaviollisittamme
Monikon abessiivikaviollisittanneMonikon abessiivikaviollisittaan
Monikon abessiivikaviollisittansaMonikon komitatiivikaviollisine
Monikon komitatiivikaviollisineniMonikon komitatiivikaviollisinesi
Monikon komitatiivikaviollisinemmeMonikon komitatiivikaviollisinenne
Monikon komitatiivikaviollisineenMonikon komitatiivikaviollisinensa
Monikon akkusatiivikaviollisetMonikon akkusatiivikaviolliseni
Monikon akkusatiivikaviollisesiMonikon akkusatiivikaviollisemme
Monikon akkusatiivikaviollisenneMonikon akkusatiivikaviollisensa
AkkusatiivikaviolliseniAkkusatiivikaviollisesi
AkkusatiivikaviollisemmeAkkusatiivikaviollisenne
Akkusatiivikaviollisensa

Luokat