| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | prameilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | prameilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | prameilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | prameilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | prameilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | prameilevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | prameilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | prameilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | prameili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | prameilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | prameilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | prameilivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | prameilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | prameilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | prameilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | prameilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | prameilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | prameilisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | prameile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | prameilkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | prameilkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | prameilkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | prameilkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | prameillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | prameillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | prameillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | prameillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | prameillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | prameillevat | | |