Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Määritelmät

Verbi

  1. esiintyä prameana, koreilla

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensprameilenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensprameilet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensprameileeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensprameilemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensprameiletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensprameilevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiprameilinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiprameilit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiprameiliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiprameilimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiprameilitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiprameilivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensprameilisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensprameilisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensprameilisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensprameilisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensprameilisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensprameilisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensprameileYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensprameilkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensprameilkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensprameilkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensprameilkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensprameillen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensprameilletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensprameillee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensprameillemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensprameillette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensprameillevat