| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | keinumiset | Genetiivi | keinumisen |
| Monikon genetiivi | keinumisten | Monikon genetiivi | keinumisien |
| Partitiivi | keinumista | Monikon partitiivi | keinumisia |
| Inessiivi | keinumisessa | Monikon inessiivi | keinumisissa |
| Elatiivi | keinumisesta | Monikon elatiivi | keinumisista |
| Illatiivi | keinumiseen | Monikon illatiivi | keinumisiin |
| Adessiivi | keinumisella | Monikon adessiivi | keinumisilla |
| Ablatiivi | keinumiselta | Monikon ablatiivi | keinumisilta |
| Allatiivi | keinumiselle | Monikon allatiivi | keinumisille |
| Essiivi | keinumisena | Monikon essiivi | keinumisina |
| Translatiivi | keinumiseksi | Monikon translatiivi | keinumisiksi |
| Monikon instruktiivi | keinumisin | Abessiivi | keinumisetta |
| Monikon abessiivi | keinumisitta | Monikon akkusatiivi | keinumiset |