| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | говор (góvor) |
| englanti | speech, speaking, talking, public speaking |
| espanja | habla |
| ruotsi | snack |
| turkki | konuşma |
| venäjä | говор (govor) |
| Monikko | puhumiset | Genetiivi | puhumisen |
| Monikon genetiivi | puhumisten | Monikon genetiivi | puhumisien |
| Partitiivi | puhumista | Monikon partitiivi | puhumisia |
| Inessiivi | puhumisessa | Monikon inessiivi | puhumisissa |
| Elatiivi | puhumisesta | Monikon elatiivi | puhumisista |
| Illatiivi | puhumiseen | Monikon illatiivi | puhumisiin |
| Adessiivi | puhumisella | Monikon adessiivi | puhumisilla |
| Ablatiivi | puhumiselta | Monikon ablatiivi | puhumisilta |
| Allatiivi | puhumiselle | Monikon allatiivi | puhumisille |
| Essiivi | puhumisena | Monikon essiivi | puhumisina |
| Translatiivi | puhumiseksi | Monikon translatiivi | puhumisiksi |
| Monikon instruktiivi | puhumisin | Abessiivi | puhumisetta |
| Monikon abessiivi | puhumisitta | Monikon akkusatiivi | puhumiset |