Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Käännös
Adjektiivit
1.
somalo {m}

Taivutusmuodot

MonikkosomalialaisetMonikkosomalialaiseni
MonikkosomalialaisesiMonikkosomalialaisemme
MonikkosomalialaisenneMonikkosomalialaisensa
GenetiivisomalialaisenGenetiivisomalialaiseni
GenetiivisomalialaisesiGenetiivisomalialaisemme
GenetiivisomalialaisenneGenetiivisomalialaisensa
Monikon genetiivisomalialaistenMonikon genetiivisomalialaisien
Monikon genetiivisomalialaisteniMonikon genetiivisomalialaisieni
Monikon genetiivisomalialaistesiMonikon genetiivisomalialaisiesi
Monikon genetiivisomalialaistemmeMonikon genetiivisomalialaisiemme
Monikon genetiivisomalialaistenneMonikon genetiivisomalialaisienne
Monikon genetiivisomalialaistensaMonikon genetiivisomalialaisiensa
PartitiivisomalialaistaPartitiivisomalialaistani
PartitiivisomalialaistasiPartitiivisomalialaistamme
PartitiivisomalialaistannePartitiivisomalialaistaan
PartitiivisomalialaistansaMonikon partitiivisomalialaisia
Monikon partitiivisomalialaisianiMonikon partitiivisomalialaisiasi
Monikon partitiivisomalialaisiammeMonikon partitiivisomalialaisianne
Monikon partitiivisomalialaisiaanMonikon partitiivisomalialaisiansa
InessiivisomalialaisessaInessiivisomalialaisessani
InessiivisomalialaisessasiInessiivisomalialaisessamme
InessiivisomalialaisessanneInessiivisomalialaisessaan
InessiivisomalialaisessansaMonikon inessiivisomalialaisissa
Monikon inessiivisomalialaisissaniMonikon inessiivisomalialaisissasi
Monikon inessiivisomalialaisissammeMonikon inessiivisomalialaisissanne
Monikon inessiivisomalialaisissaanMonikon inessiivisomalialaisissansa
ElatiivisomalialaisestaElatiivisomalialaisestani
ElatiivisomalialaisestasiElatiivisomalialaisestamme
ElatiivisomalialaisestanneElatiivisomalialaisestaan
ElatiivisomalialaisestansaMonikon elatiivisomalialaisista
Monikon elatiivisomalialaisistaniMonikon elatiivisomalialaisistasi
Monikon elatiivisomalialaisistammeMonikon elatiivisomalialaisistanne
Monikon elatiivisomalialaisistaanMonikon elatiivisomalialaisistansa
IllatiivisomalialaiseenIllatiivisomalialaiseeni
IllatiivisomalialaiseesiIllatiivisomalialaiseemme
IllatiivisomalialaiseenneIllatiivisomalialaiseensa
Monikon illatiivisomalialaisiinMonikon illatiivisomalialaisiini
Monikon illatiivisomalialaisiisiMonikon illatiivisomalialaisiimme
Monikon illatiivisomalialaisiinneMonikon illatiivisomalialaisiinsa
AdessiivisomalialaisellaAdessiivisomalialaisellani
AdessiivisomalialaisellasiAdessiivisomalialaisellamme
AdessiivisomalialaisellanneAdessiivisomalialaisellaan
AdessiivisomalialaisellansaMonikon adessiivisomalialaisilla
Monikon adessiivisomalialaisillaniMonikon adessiivisomalialaisillasi
Monikon adessiivisomalialaisillammeMonikon adessiivisomalialaisillanne
Monikon adessiivisomalialaisillaanMonikon adessiivisomalialaisillansa
AblatiivisomalialaiseltaAblatiivisomalialaiseltani
AblatiivisomalialaiseltasiAblatiivisomalialaiseltamme
AblatiivisomalialaiseltanneAblatiivisomalialaiseltaan
AblatiivisomalialaiseltansaMonikon ablatiivisomalialaisilta
Monikon ablatiivisomalialaisiltaniMonikon ablatiivisomalialaisiltasi
Monikon ablatiivisomalialaisiltammeMonikon ablatiivisomalialaisiltanne
Monikon ablatiivisomalialaisiltaanMonikon ablatiivisomalialaisiltansa
AllatiivisomalialaiselleAllatiivisomalialaiselleni
AllatiivisomalialaisellesiAllatiivisomalialaisellemme
AllatiivisomalialaisellenneAllatiivisomalialaiselleen
AllatiivisomalialaisellensaMonikon allatiivisomalialaisille
Monikon allatiivisomalialaisilleniMonikon allatiivisomalialaisillesi
Monikon allatiivisomalialaisillemmeMonikon allatiivisomalialaisillenne
Monikon allatiivisomalialaisilleenMonikon allatiivisomalialaisillensa
EssiivisomalialaisenaEssiivisomalialaisenani
EssiivisomalialaisenasiEssiivisomalialaisenamme
EssiivisomalialaisenanneEssiivisomalialaisenaan
EssiivisomalialaisenansaMonikon essiivisomalialaisina
Monikon essiivisomalialaisinaniMonikon essiivisomalialaisinasi
Monikon essiivisomalialaisinammeMonikon essiivisomalialaisinanne
Monikon essiivisomalialaisinaanMonikon essiivisomalialaisinansa
TranslatiivisomalialaiseksiTranslatiivisomalialaisekseni
TranslatiivisomalialaiseksesiTranslatiivisomalialaiseksemme
TranslatiivisomalialaiseksenneTranslatiivisomalialaisekseen
TranslatiivisomalialaiseksensaMonikon translatiivisomalialaisiksi
Monikon translatiivisomalialaisikseniMonikon translatiivisomalialaisiksesi
Monikon translatiivisomalialaisiksemmeMonikon translatiivisomalialaisiksenne
Monikon translatiivisomalialaisikseenMonikon translatiivisomalialaisiksensa
Monikon instruktiivisomalialaisinAbessiivisomalialaisetta
AbessiivisomalialaisettaniAbessiivisomalialaisettasi
AbessiivisomalialaisettammeAbessiivisomalialaisettanne
AbessiivisomalialaisettaanAbessiivisomalialaisettansa
Monikon abessiivisomalialaisittaMonikon abessiivisomalialaisittani
Monikon abessiivisomalialaisittasiMonikon abessiivisomalialaisittamme
Monikon abessiivisomalialaisittanneMonikon abessiivisomalialaisittaan
Monikon abessiivisomalialaisittansaMonikon komitatiivisomalialaisine
Monikon komitatiivisomalialaisineniMonikon komitatiivisomalialaisinesi
Monikon komitatiivisomalialaisinemmeMonikon komitatiivisomalialaisinenne
Monikon komitatiivisomalialaisineenMonikon komitatiivisomalialaisinensa
Monikon akkusatiivisomalialaisetMonikon akkusatiivisomalialaiseni
Monikon akkusatiivisomalialaisesiMonikon akkusatiivisomalialaisemme
Monikon akkusatiivisomalialaisenneMonikon akkusatiivisomalialaisensa
AkkusatiivisomalialaiseniAkkusatiivisomalialaisesi
AkkusatiivisomalialaisemmeAkkusatiivisomalialaisenne
Akkusatiivisomalialaisensa