| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | farad, faraday |
| espanja | faradio |
| hollanti | farad |
| kreikka | φαράντ (faránt) |
| portugali | farad |
| puola | farad |
| ranska | farad |
| ruotsi | farad |
| saksa | Farad |
| turkki | farad |
| venäjä | фарад (farad), Фарад (Farad) |
| Monikko | faradit | Genetiivi | faradin |
| Monikon genetiivi | faradien | Partitiivi | faradia |
| Monikon partitiivi | faradeja | Inessiivi | faradissa |
| Monikon inessiivi | faradeissa | Elatiivi | faradista |
| Monikon elatiivi | faradeista | Illatiivi | faradiin |
| Monikon illatiivi | faradeihin | Adessiivi | faradilla |
| Monikon adessiivi | faradeilla | Ablatiivi | faradilta |
| Monikon ablatiivi | faradeilta | Allatiivi | faradille |
| Monikon allatiivi | faradeille | Essiivi | faradina |
| Monikon essiivi | faradeina | Translatiivi | faradiksi |
| Monikon translatiivi | faradeiksi | Monikon instruktiivi | faradein |
| Abessiivi | faraditta | Monikon abessiivi | faradeitta |
| Monikon akkusatiivi | faradit |