| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | flamand {m} | |
| 2. | Flamand {m} | |
| Monikko | flaamit | Genetiivi | flaamin |
| Monikon genetiivi | flaamien | Partitiivi | flaamia |
| Monikon partitiivi | flaameja | Inessiivi | flaamissa |
| Monikon inessiivi | flaameissa | Elatiivi | flaamista |
| Monikon elatiivi | flaameista | Illatiivi | flaamiin |
| Monikon illatiivi | flaameihin | Adessiivi | flaamilla |
| Monikon adessiivi | flaameilla | Ablatiivi | flaamilta |
| Monikon ablatiivi | flaameilta | Allatiivi | flaamille |
| Monikon allatiivi | flaameille | Essiivi | flaamina |
| Monikon essiivi | flaameina | Translatiivi | flaamiksi |
| Monikon translatiivi | flaameiksi | Monikon instruktiivi | flaamein |
| Abessiivi | flaamitta | Monikon abessiivi | flaameitta |
| Monikon akkusatiivi | flaamit |