| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taajenen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taajenet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taajenee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taajenemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taajenette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taajenevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajenin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajenit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taajeni | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajenimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajenitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taajenivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taajenisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taajenisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taajenisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taajenisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taajenisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taajenisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taajene | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taajetkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taajetkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taajetkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taajetkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taajennen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taajennet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taajennee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taajennemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taajennette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taajennevat | | |