| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kahlailen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kahlailet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kahlailee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kahlailemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kahlailette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kahlailevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahlailin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahlailit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kahlaili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahlailimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahlailitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kahlailivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kahlailisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kahlailisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kahlailisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kahlailisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kahlailisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kahlailisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kahlaile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kahlailkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kahlailkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kahlailkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kahlailkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kahlaillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kahlaillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kahlaillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kahlaillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kahlaillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kahlaillevat | | |