| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | nursing |
| espanja | lactante |
| Monikko | imettävät | Monikko | imettäväni |
| Monikko | imettäväsi | Monikko | imettävämme |
| Monikko | imettävänne | Monikko | imettävänsä |
| Genetiivi | imettävän | Genetiivi | imettäväni |
| Genetiivi | imettäväsi | Genetiivi | imettävämme |
| Genetiivi | imettävänne | Genetiivi | imettävänsä |
| Monikon genetiivi | imettävien | Monikon genetiivi | imettävieni |
| Monikon genetiivi | imettäviesi | Monikon genetiivi | imettäviemme |
| Monikon genetiivi | imettävienne | Monikon genetiivi | imettäviensä |
| Partitiivi | imettävää | Partitiivi | imettävääni |
| Partitiivi | imettävääsi | Partitiivi | imettäväämme |
| Partitiivi | imettäväänne | Partitiivi | imettäväänsä |
| Monikon partitiivi | imettäviä | Monikon partitiivi | imettäviäni |
| Monikon partitiivi | imettäviäsi | Monikon partitiivi | imettäviämme |
| Monikon partitiivi | imettäviänne | Monikon partitiivi | imettäviään |
| Monikon partitiivi | imettäviänsä | Inessiivi | imettävässä |
| Inessiivi | imettävässäni | Inessiivi | imettävässäsi |
| Inessiivi | imettävässämme | Inessiivi | imettävässänne |
| Inessiivi | imettävässään | Inessiivi | imettävässänsä |
| Monikon inessiivi | imettävissä | Monikon inessiivi | imettävissäni |
| Monikon inessiivi | imettävissäsi | Monikon inessiivi | imettävissämme |
| Monikon inessiivi | imettävissänne | Monikon inessiivi | imettävissään |
| Monikon inessiivi | imettävissänsä | Elatiivi | imettävästä |
| Elatiivi | imettävästäni | Elatiivi | imettävästäsi |
| Elatiivi | imettävästämme | Elatiivi | imettävästänne |
| Elatiivi | imettävästään | Elatiivi | imettävästänsä |
| Monikon elatiivi | imettävistä | Monikon elatiivi | imettävistäni |
| Monikon elatiivi | imettävistäsi | Monikon elatiivi | imettävistämme |
| Monikon elatiivi | imettävistänne | Monikon elatiivi | imettävistään |
| Monikon elatiivi | imettävistänsä | Illatiivi | imettävään |
| Illatiivi | imettävääni | Illatiivi | imettävääsi |
| Illatiivi | imettäväämme | Illatiivi | imettäväänne |
| Illatiivi | imettäväänsä | Monikon illatiivi | imettäviin |
| Monikon illatiivi | imettäviini | Monikon illatiivi | imettäviisi |
| Monikon illatiivi | imettäviimme | Monikon illatiivi | imettäviinne |
| Monikon illatiivi | imettäviinsä | Adessiivi | imettävällä |
| Adessiivi | imettävälläni | Adessiivi | imettävälläsi |
| Adessiivi | imettävällämme | Adessiivi | imettävällänne |
| Adessiivi | imettävällään | Adessiivi | imettävällänsä |
| Monikon adessiivi | imettävillä | Monikon adessiivi | imettävilläni |
| Monikon adessiivi | imettävilläsi | Monikon adessiivi | imettävillämme |
| Monikon adessiivi | imettävillänne | Monikon adessiivi | imettävillään |
| Monikon adessiivi | imettävillänsä | Ablatiivi | imettävältä |
| Ablatiivi | imettävältäni | Ablatiivi | imettävältäsi |
| Ablatiivi | imettävältämme | Ablatiivi | imettävältänne |
| Ablatiivi | imettävältään | Ablatiivi | imettävältänsä |
| Monikon ablatiivi | imettäviltä | Monikon ablatiivi | imettäviltäni |
| Monikon ablatiivi | imettäviltäsi | Monikon ablatiivi | imettäviltämme |
| Monikon ablatiivi | imettäviltänne | Monikon ablatiivi | imettäviltään |
| Monikon ablatiivi | imettäviltänsä | Allatiivi | imettävälle |
| Allatiivi | imettävälleni | Allatiivi | imettävällesi |
| Allatiivi | imettävällemme | Allatiivi | imettävällenne |
| Allatiivi | imettävälleen | Allatiivi | imettävällensä |
| Monikon allatiivi | imettäville | Monikon allatiivi | imettävilleni |
| Monikon allatiivi | imettävillesi | Monikon allatiivi | imettävillemme |
| Monikon allatiivi | imettävillenne | Monikon allatiivi | imettävilleen |
| Monikon allatiivi | imettävillensä | Essiivi | imettävänä |
| Essiivi | imettävänäni | Essiivi | imettävänäsi |
| Essiivi | imettävänämme | Essiivi | imettävänänne |
| Essiivi | imettävänään | Essiivi | imettävänänsä |
| Monikon essiivi | imettävinä | Monikon essiivi | imettävinäni |
| Monikon essiivi | imettävinäsi | Monikon essiivi | imettävinämme |
| Monikon essiivi | imettävinänne | Monikon essiivi | imettävinään |
| Monikon essiivi | imettävinänsä | Translatiivi | imettäväksi |
| Translatiivi | imettäväkseni | Translatiivi | imettäväksesi |
| Translatiivi | imettäväksemme | Translatiivi | imettäväksenne |
| Translatiivi | imettäväkseen | Translatiivi | imettäväksensä |
| Monikon translatiivi | imettäviksi | Monikon translatiivi | imettävikseni |
| Monikon translatiivi | imettäviksesi | Monikon translatiivi | imettäviksemme |
| Monikon translatiivi | imettäviksenne | Monikon translatiivi | imettävikseen |
| Monikon translatiivi | imettäviksensä | Monikon instruktiivi | imettävin |
| Abessiivi | imettävättä | Abessiivi | imettävättäni |
| Abessiivi | imettävättäsi | Abessiivi | imettävättämme |
| Abessiivi | imettävättänne | Abessiivi | imettävättään |
| Abessiivi | imettävättänsä | Monikon abessiivi | imettävittä |
| Monikon abessiivi | imettävittäni | Monikon abessiivi | imettävittäsi |
| Monikon abessiivi | imettävittämme | Monikon abessiivi | imettävittänne |
| Monikon abessiivi | imettävittään | Monikon abessiivi | imettävittänsä |
| Monikon komitatiivi | imettävine | Monikon komitatiivi | imettävineni |
| Monikon komitatiivi | imettävinesi | Monikon komitatiivi | imettävinemme |
| Monikon komitatiivi | imettävinenne | Monikon komitatiivi | imettävineen |
| Monikon komitatiivi | imettävinensä | Monikon akkusatiivi | imettävät |
| Monikon akkusatiivi | imettäväni | Monikon akkusatiivi | imettäväsi |
| Monikon akkusatiivi | imettävämme | Monikon akkusatiivi | imettävänne |
| Monikon akkusatiivi | imettävänsä | Akkusatiivi | imettäväni |
| Akkusatiivi | imettäväsi | Akkusatiivi | imettävämme |
| Akkusatiivi | imettävänne | Akkusatiivi | imettävänsä |