Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Etsitylle sanalle löytyi useampi kirjoitusasu:

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. typerä, kako, kahjo

Substantiivit

  1. typerys, kaheli, kahjo

Esimerkit

  • Siinä oli kyllä täysin kahju kaveri.
  • Se kaveri oli kyllä täysi kahju.

Taivutusmuodot

MonikkokahjutMonikkokahjuni
MonikkokahjusiMonikkokahjumme
MonikkokahjunneMonikkokahjunsa
GenetiivikahjunGenetiivikahjuni
GenetiivikahjusiGenetiivikahjumme
GenetiivikahjunneGenetiivikahjunsa
Monikon genetiivikahjujenMonikon genetiivikahjujeni
Monikon genetiivikahjujesiMonikon genetiivikahjujemme
Monikon genetiivikahjujenneMonikon genetiivikahjujensa
PartitiivikahjuaPartitiivikahjuani
PartitiivikahjuasiPartitiivikahjuamme
PartitiivikahjuannePartitiivikahjuaan
PartitiivikahjuansaMonikon partitiivikahjuja
Monikon partitiivikahjujaniMonikon partitiivikahjujasi
Monikon partitiivikahjujammeMonikon partitiivikahjujanne
Monikon partitiivikahjujaanMonikon partitiivikahjujansa
InessiivikahjussaInessiivikahjussani
InessiivikahjussasiInessiivikahjussamme
InessiivikahjussanneInessiivikahjussaan
InessiivikahjussansaMonikon inessiivikahjuissa
Monikon inessiivikahjuissaniMonikon inessiivikahjuissasi
Monikon inessiivikahjuissammeMonikon inessiivikahjuissanne
Monikon inessiivikahjuissaanMonikon inessiivikahjuissansa
ElatiivikahjustaElatiivikahjustani
ElatiivikahjustasiElatiivikahjustamme
ElatiivikahjustanneElatiivikahjustaan
ElatiivikahjustansaMonikon elatiivikahjuista
Monikon elatiivikahjuistaniMonikon elatiivikahjuistasi
Monikon elatiivikahjuistammeMonikon elatiivikahjuistanne
Monikon elatiivikahjuistaanMonikon elatiivikahjuistansa
IllatiivikahjuunIllatiivikahjuuni
IllatiivikahjuusiIllatiivikahjuumme
IllatiivikahjuunneIllatiivikahjuunsa
Monikon illatiivikahjuihinMonikon illatiivikahjuihini
Monikon illatiivikahjuihisiMonikon illatiivikahjuihimme
Monikon illatiivikahjuihinneMonikon illatiivikahjuihinsa
AdessiivikahjullaAdessiivikahjullani
AdessiivikahjullasiAdessiivikahjullamme
AdessiivikahjullanneAdessiivikahjullaan
AdessiivikahjullansaMonikon adessiivikahjuilla
Monikon adessiivikahjuillaniMonikon adessiivikahjuillasi
Monikon adessiivikahjuillammeMonikon adessiivikahjuillanne
Monikon adessiivikahjuillaanMonikon adessiivikahjuillansa
AblatiivikahjultaAblatiivikahjultani
AblatiivikahjultasiAblatiivikahjultamme
AblatiivikahjultanneAblatiivikahjultaan
AblatiivikahjultansaMonikon ablatiivikahjuilta
Monikon ablatiivikahjuiltaniMonikon ablatiivikahjuiltasi
Monikon ablatiivikahjuiltammeMonikon ablatiivikahjuiltanne
Monikon ablatiivikahjuiltaanMonikon ablatiivikahjuiltansa
AllatiivikahjulleAllatiivikahjulleni
AllatiivikahjullesiAllatiivikahjullemme
AllatiivikahjullenneAllatiivikahjulleen
AllatiivikahjullensaMonikon allatiivikahjuille
Monikon allatiivikahjuilleniMonikon allatiivikahjuillesi
Monikon allatiivikahjuillemmeMonikon allatiivikahjuillenne
Monikon allatiivikahjuilleenMonikon allatiivikahjuillensa
EssiivikahjunaEssiivikahjunani
EssiivikahjunasiEssiivikahjunamme
EssiivikahjunanneEssiivikahjunaan
EssiivikahjunansaMonikon essiivikahjuina
Monikon essiivikahjuinaniMonikon essiivikahjuinasi
Monikon essiivikahjuinammeMonikon essiivikahjuinanne
Monikon essiivikahjuinaanMonikon essiivikahjuinansa
TranslatiivikahjuksiTranslatiivikahjukseni
TranslatiivikahjuksesiTranslatiivikahjuksemme
TranslatiivikahjuksenneTranslatiivikahjukseen
TranslatiivikahjuksensaMonikon translatiivikahjuiksi
Monikon translatiivikahjuikseniMonikon translatiivikahjuiksesi
Monikon translatiivikahjuiksemmeMonikon translatiivikahjuiksenne
Monikon translatiivikahjuikseenMonikon translatiivikahjuiksensa
Monikon instruktiivikahjuinAbessiivikahjutta
AbessiivikahjuttaniAbessiivikahjuttasi
AbessiivikahjuttammeAbessiivikahjuttanne
AbessiivikahjuttaanAbessiivikahjuttansa
Monikon abessiivikahjuittaMonikon abessiivikahjuittani
Monikon abessiivikahjuittasiMonikon abessiivikahjuittamme
Monikon abessiivikahjuittanneMonikon abessiivikahjuittaan
Monikon abessiivikahjuittansaMonikon komitatiivikahjuine
Monikon komitatiivikahjuineniMonikon komitatiivikahjuinesi
Monikon komitatiivikahjuinemmeMonikon komitatiivikahjuinenne
Monikon komitatiivikahjuineenMonikon komitatiivikahjuinensa
Monikon akkusatiivikahjutMonikon akkusatiivikahjuni
Monikon akkusatiivikahjusiMonikon akkusatiivikahjumme
Monikon akkusatiivikahjunneMonikon akkusatiivikahjunsa
AkkusatiivikahjuniAkkusatiivikahjusi
AkkusatiivikahjummeAkkusatiivikahjunne
Akkusatiivikahjunsa