| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | pakurikäävät | Genetiivi | pakurikäävän |
| Monikon genetiivi | pakurikääpien | Partitiivi | pakurikääpää |
| Monikon partitiivi | pakurikääpiä | Inessiivi | pakurikäävässä |
| Monikon inessiivi | pakurikäävissä | Elatiivi | pakurikäävästä |
| Monikon elatiivi | pakurikäävistä | Illatiivi | pakurikääpään |
| Monikon illatiivi | pakurikääpiin | Adessiivi | pakurikäävällä |
| Monikon adessiivi | pakurikäävillä | Ablatiivi | pakurikäävältä |
| Monikon ablatiivi | pakurikääviltä | Allatiivi | pakurikäävälle |
| Monikon allatiivi | pakurikääville | Essiivi | pakurikääpänä |
| Monikon essiivi | pakurikääpinä | Translatiivi | pakurikääväksi |
| Monikon translatiivi | pakurikääviksi | Monikon instruktiivi | pakurikäävin |
| Abessiivi | pakurikäävättä | Monikon abessiivi | pakurikäävittä |
| Monikon akkusatiivi | pakurikäävät |