Etsitylle sanalle löytyi useampi kirjoitusasu:
| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | камора (kamora) | |
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | чулан {m} (tšulan) | |
| 3. | каморка {f} (kamorka) | |
| 4. | ко́мната {f} (kómnata) | |
| 5. | пала́та {f} (paláta) | |
| Monikko | kamarit | Genetiivi | kamarin |
| Monikon genetiivi | kamarien | Monikon genetiivi | kamareiden |
| Monikon genetiivi | kamareitten | Partitiivi | kamaria |
| Monikon partitiivi | kamareita | Monikon partitiivi | kamareja |
| Inessiivi | kamarissa | Monikon inessiivi | kamareissa |
| Elatiivi | kamarista | Monikon elatiivi | kamareista |
| Illatiivi | kamariin | Monikon illatiivi | kamareihin |
| Adessiivi | kamarilla | Monikon adessiivi | kamareilla |
| Ablatiivi | kamarilta | Monikon ablatiivi | kamareilta |
| Allatiivi | kamarille | Monikon allatiivi | kamareille |
| Essiivi | kamarina | Monikon essiivi | kamareina |
| Translatiivi | kamariksi | Monikon translatiivi | kamareiksi |
| Monikon instruktiivi | kamarein | Abessiivi | kamaritta |
| Monikon abessiivi | kamareitta | Monikon akkusatiivi | kamarit |