Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. ympyrän kaaren sektorin muotoinen

Taivutusmuodot

MonikkokaarevatMonikkokaarevani
MonikkokaarevasiMonikkokaarevamme
MonikkokaarevanneMonikkokaarevansa
GenetiivikaarevanGenetiivikaarevani
GenetiivikaarevasiGenetiivikaarevamme
GenetiivikaarevanneGenetiivikaarevansa
Monikon genetiivikaarevienMonikon genetiivikaarevieni
Monikon genetiivikaareviesiMonikon genetiivikaareviemme
Monikon genetiivikaarevienneMonikon genetiivikaareviensa
PartitiivikaarevaaPartitiivikaarevaani
PartitiivikaarevaasiPartitiivikaarevaamme
PartitiivikaarevaannePartitiivikaarevaansa
Monikon partitiivikaareviaMonikon partitiivikaareviani
Monikon partitiivikaareviasiMonikon partitiivikaareviamme
Monikon partitiivikaarevianneMonikon partitiivikaareviaan
Monikon partitiivikaareviansaInessiivikaarevassa
InessiivikaarevassaniInessiivikaarevassasi
InessiivikaarevassammeInessiivikaarevassanne
InessiivikaarevassaanInessiivikaarevassansa
Monikon inessiivikaarevissaMonikon inessiivikaarevissani
Monikon inessiivikaarevissasiMonikon inessiivikaarevissamme
Monikon inessiivikaarevissanneMonikon inessiivikaarevissaan
Monikon inessiivikaarevissansaElatiivikaarevasta
ElatiivikaarevastaniElatiivikaarevastasi
ElatiivikaarevastammeElatiivikaarevastanne
ElatiivikaarevastaanElatiivikaarevastansa
Monikon elatiivikaarevistaMonikon elatiivikaarevistani
Monikon elatiivikaarevistasiMonikon elatiivikaarevistamme
Monikon elatiivikaarevistanneMonikon elatiivikaarevistaan
Monikon elatiivikaarevistansaIllatiivikaarevaan
IllatiivikaarevaaniIllatiivikaarevaasi
IllatiivikaarevaammeIllatiivikaarevaanne
IllatiivikaarevaansaMonikon illatiivikaareviin
Monikon illatiivikaareviiniMonikon illatiivikaareviisi
Monikon illatiivikaareviimmeMonikon illatiivikaareviinne
Monikon illatiivikaareviinsaAdessiivikaarevalla
AdessiivikaarevallaniAdessiivikaarevallasi
AdessiivikaarevallammeAdessiivikaarevallanne
AdessiivikaarevallaanAdessiivikaarevallansa
Monikon adessiivikaarevillaMonikon adessiivikaarevillani
Monikon adessiivikaarevillasiMonikon adessiivikaarevillamme
Monikon adessiivikaarevillanneMonikon adessiivikaarevillaan
Monikon adessiivikaarevillansaAblatiivikaarevalta
AblatiivikaarevaltaniAblatiivikaarevaltasi
AblatiivikaarevaltammeAblatiivikaarevaltanne
AblatiivikaarevaltaanAblatiivikaarevaltansa
Monikon ablatiivikaareviltaMonikon ablatiivikaareviltani
Monikon ablatiivikaareviltasiMonikon ablatiivikaareviltamme
Monikon ablatiivikaareviltanneMonikon ablatiivikaareviltaan
Monikon ablatiivikaareviltansaAllatiivikaarevalle
AllatiivikaarevalleniAllatiivikaarevallesi
AllatiivikaarevallemmeAllatiivikaarevallenne
AllatiivikaarevalleenAllatiivikaarevallensa
Monikon allatiivikaarevilleMonikon allatiivikaarevilleni
Monikon allatiivikaarevillesiMonikon allatiivikaarevillemme
Monikon allatiivikaarevillenneMonikon allatiivikaarevilleen
Monikon allatiivikaarevillensaEssiivikaarevana
EssiivikaarevananiEssiivikaarevanasi
EssiivikaarevanammeEssiivikaarevananne
EssiivikaarevanaanEssiivikaarevanansa
Monikon essiivikaarevinaMonikon essiivikaarevinani
Monikon essiivikaarevinasiMonikon essiivikaarevinamme
Monikon essiivikaarevinanneMonikon essiivikaarevinaan
Monikon essiivikaarevinansaTranslatiivikaarevaksi
TranslatiivikaarevakseniTranslatiivikaarevaksesi
TranslatiivikaarevaksemmeTranslatiivikaarevaksenne
TranslatiivikaarevakseenTranslatiivikaarevaksensa
Monikon translatiivikaareviksiMonikon translatiivikaarevikseni
Monikon translatiivikaareviksesiMonikon translatiivikaareviksemme
Monikon translatiivikaareviksenneMonikon translatiivikaarevikseen
Monikon translatiivikaareviksensaMonikon instruktiivikaarevin
AbessiivikaarevattaAbessiivikaarevattani
AbessiivikaarevattasiAbessiivikaarevattamme
AbessiivikaarevattanneAbessiivikaarevattaan
AbessiivikaarevattansaMonikon abessiivikaarevitta
Monikon abessiivikaarevittaniMonikon abessiivikaarevittasi
Monikon abessiivikaarevittammeMonikon abessiivikaarevittanne
Monikon abessiivikaarevittaanMonikon abessiivikaarevittansa
Monikon komitatiivikaarevineMonikon komitatiivikaarevineni
Monikon komitatiivikaarevinesiMonikon komitatiivikaarevinemme
Monikon komitatiivikaarevinenneMonikon komitatiivikaarevineen
Monikon komitatiivikaarevinensaMonikon akkusatiivikaarevat
Monikon akkusatiivikaarevaniMonikon akkusatiivikaarevasi
Monikon akkusatiivikaarevammeMonikon akkusatiivikaarevanne
Monikon akkusatiivikaarevansaAkkusatiivikaarevani
AkkusatiivikaarevasiAkkusatiivikaarevamme
AkkusatiivikaarevanneAkkusatiivikaarevansa

Luokat