| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | nyysityt | Monikko | nyysittyni |
| Monikko | nyysittysi | Monikko | nyysittymme |
| Monikko | nyysittynne | Monikko | nyysittynsä |
| Genetiivi | nyysityn | Genetiivi | nyysittyni |
| Genetiivi | nyysittysi | Genetiivi | nyysittymme |
| Genetiivi | nyysittynne | Genetiivi | nyysittynsä |
| Monikon genetiivi | nyysittyjen | Monikon genetiivi | nyysittyjeni |
| Monikon genetiivi | nyysittyjesi | Monikon genetiivi | nyysittyjemme |
| Monikon genetiivi | nyysittyjenne | Monikon genetiivi | nyysittyjensä |
| Partitiivi | nyysittyä | Partitiivi | nyysittyäni |
| Partitiivi | nyysittyäsi | Partitiivi | nyysittyämme |
| Partitiivi | nyysittyänne | Partitiivi | nyysittyään |
| Partitiivi | nyysittyänsä | Monikon partitiivi | nyysittyjä |
| Monikon partitiivi | nyysittyjäni | Monikon partitiivi | nyysittyjäsi |
| Monikon partitiivi | nyysittyjämme | Monikon partitiivi | nyysittyjänne |
| Monikon partitiivi | nyysittyjään | Monikon partitiivi | nyysittyjänsä |
| Inessiivi | nyysityssä | Inessiivi | nyysityssäni |
| Inessiivi | nyysityssäsi | Inessiivi | nyysityssämme |
| Inessiivi | nyysityssänne | Inessiivi | nyysityssään |
| Inessiivi | nyysityssänsä | Monikon inessiivi | nyysityissä |
| Monikon inessiivi | nyysityissäni | Monikon inessiivi | nyysityissäsi |
| Monikon inessiivi | nyysityissämme | Monikon inessiivi | nyysityissänne |
| Monikon inessiivi | nyysityissään | Monikon inessiivi | nyysityissänsä |
| Elatiivi | nyysitystä | Elatiivi | nyysitystäni |
| Elatiivi | nyysitystäsi | Elatiivi | nyysitystämme |
| Elatiivi | nyysitystänne | Elatiivi | nyysitystään |
| Elatiivi | nyysitystänsä | Monikon elatiivi | nyysityistä |
| Monikon elatiivi | nyysityistäni | Monikon elatiivi | nyysityistäsi |
| Monikon elatiivi | nyysityistämme | Monikon elatiivi | nyysityistänne |
| Monikon elatiivi | nyysityistään | Monikon elatiivi | nyysityistänsä |
| Illatiivi | nyysittyyn | Illatiivi | nyysittyyni |
| Illatiivi | nyysittyysi | Illatiivi | nyysittyymme |
| Illatiivi | nyysittyynne | Illatiivi | nyysittyynsä |
| Monikon illatiivi | nyysittyihin | Monikon illatiivi | nyysittyihini |
| Monikon illatiivi | nyysittyihisi | Monikon illatiivi | nyysittyihimme |
| Monikon illatiivi | nyysittyihinne | Monikon illatiivi | nyysittyihinsä |
| Adessiivi | nyysityllä | Adessiivi | nyysitylläni |
| Adessiivi | nyysitylläsi | Adessiivi | nyysityllämme |
| Adessiivi | nyysityllänne | Adessiivi | nyysityllään |
| Adessiivi | nyysityllänsä | Monikon adessiivi | nyysityillä |
| Monikon adessiivi | nyysityilläni | Monikon adessiivi | nyysityilläsi |
| Monikon adessiivi | nyysityillämme | Monikon adessiivi | nyysityillänne |
| Monikon adessiivi | nyysityillään | Monikon adessiivi | nyysityillänsä |
| Ablatiivi | nyysityltä | Ablatiivi | nyysityltäni |
| Ablatiivi | nyysityltäsi | Ablatiivi | nyysityltämme |
| Ablatiivi | nyysityltänne | Ablatiivi | nyysityltään |
| Ablatiivi | nyysityltänsä | Monikon ablatiivi | nyysityiltä |
| Monikon ablatiivi | nyysityiltäni | Monikon ablatiivi | nyysityiltäsi |
| Monikon ablatiivi | nyysityiltämme | Monikon ablatiivi | nyysityiltänne |
| Monikon ablatiivi | nyysityiltään | Monikon ablatiivi | nyysityiltänsä |
| Allatiivi | nyysitylle | Allatiivi | nyysitylleni |
| Allatiivi | nyysityllesi | Allatiivi | nyysityllemme |
| Allatiivi | nyysityllenne | Allatiivi | nyysitylleen |
| Allatiivi | nyysityllensä | Monikon allatiivi | nyysityille |
| Monikon allatiivi | nyysityilleni | Monikon allatiivi | nyysityillesi |
| Monikon allatiivi | nyysityillemme | Monikon allatiivi | nyysityillenne |
| Monikon allatiivi | nyysityilleen | Monikon allatiivi | nyysityillensä |
| Essiivi | nyysittynä | Essiivi | nyysittynäni |
| Essiivi | nyysittynäsi | Essiivi | nyysittynämme |
| Essiivi | nyysittynänne | Essiivi | nyysittynään |
| Essiivi | nyysittynänsä | Monikon essiivi | nyysittyinä |
| Monikon essiivi | nyysittyinäni | Monikon essiivi | nyysittyinäsi |
| Monikon essiivi | nyysittyinämme | Monikon essiivi | nyysittyinänne |
| Monikon essiivi | nyysittyinään | Monikon essiivi | nyysittyinänsä |
| Translatiivi | nyysityksi | Translatiivi | nyysitykseni |
| Translatiivi | nyysityksesi | Translatiivi | nyysityksemme |
| Translatiivi | nyysityksenne | Translatiivi | nyysitykseen |
| Translatiivi | nyysityksensä | Monikon translatiivi | nyysityiksi |
| Monikon translatiivi | nyysityikseni | Monikon translatiivi | nyysityiksesi |
| Monikon translatiivi | nyysityiksemme | Monikon translatiivi | nyysityiksenne |
| Monikon translatiivi | nyysityikseen | Monikon translatiivi | nyysityiksensä |
| Monikon instruktiivi | nyysityin | Abessiivi | nyysityttä |
| Abessiivi | nyysityttäni | Abessiivi | nyysityttäsi |
| Abessiivi | nyysityttämme | Abessiivi | nyysityttänne |
| Abessiivi | nyysityttään | Abessiivi | nyysityttänsä |
| Monikon abessiivi | nyysityittä | Monikon abessiivi | nyysityittäni |
| Monikon abessiivi | nyysityittäsi | Monikon abessiivi | nyysityittämme |
| Monikon abessiivi | nyysityittänne | Monikon abessiivi | nyysityittään |
| Monikon abessiivi | nyysityittänsä | Monikon komitatiivi | nyysittyine |
| Monikon komitatiivi | nyysittyineni | Monikon komitatiivi | nyysittyinesi |
| Monikon komitatiivi | nyysittyinemme | Monikon komitatiivi | nyysittyinenne |
| Monikon komitatiivi | nyysittyineen | Monikon komitatiivi | nyysittyinensä |
| Komparatiivi | nyysitympi | Superlatiivi | nyysityin |
| Monikon akkusatiivi | nyysityt | Monikon akkusatiivi | nyysittyni |
| Monikon akkusatiivi | nyysittysi | Monikon akkusatiivi | nyysittymme |
| Monikon akkusatiivi | nyysittynne | Monikon akkusatiivi | nyysittynsä |
| Akkusatiivi | nyysittyni | Akkusatiivi | nyysittysi |
| Akkusatiivi | nyysittymme | Akkusatiivi | nyysittynne |
| Akkusatiivi | nyysittynsä |