| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | jouhisorsat | Genetiivi | jouhisorsan |
| Monikon genetiivi | jouhisorsien | Partitiivi | jouhisorsaa |
| Monikon partitiivi | jouhisorsia | Inessiivi | jouhisorsassa |
| Monikon inessiivi | jouhisorsissa | Elatiivi | jouhisorsasta |
| Monikon elatiivi | jouhisorsista | Illatiivi | jouhisorsaan |
| Monikon illatiivi | jouhisorsiin | Adessiivi | jouhisorsalla |
| Monikon adessiivi | jouhisorsilla | Ablatiivi | jouhisorsalta |
| Monikon ablatiivi | jouhisorsilta | Allatiivi | jouhisorsalle |
| Monikon allatiivi | jouhisorsille | Essiivi | jouhisorsana |
| Monikon essiivi | jouhisorsina | Translatiivi | jouhisorsaksi |
| Monikon translatiivi | jouhisorsiksi | Monikon instruktiivi | jouhisorsin |
| Abessiivi | jouhisorsatta | Monikon abessiivi | jouhisorsitta |
| Monikon akkusatiivi | jouhisorsat |