| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taajennan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taajennat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taajennamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taajennatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taajentavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taajensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taajensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taajensivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taajentaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taajentaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taajentaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taajentaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taajentaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taajentaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taajenna |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taajentakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taajentakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taajentakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taajentakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taajentanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taajentanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taajentanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taajentanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taajentanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taajentanevat |