| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | perchloric acid |
| Monikko | perkloorihapot | Genetiivi | perkloorihapon |
| Monikon genetiivi | perkloorihappojen | Partitiivi | perkloorihappoa |
| Monikon partitiivi | perkloorihappoja | Inessiivi | perkloorihapossa |
| Monikon inessiivi | perkloorihapoissa | Elatiivi | perkloorihaposta |
| Monikon elatiivi | perkloorihapoista | Illatiivi | perkloorihappoon |
| Monikon illatiivi | perkloorihappoihin | Adessiivi | perkloorihapolla |
| Monikon adessiivi | perkloorihapoilla | Ablatiivi | perkloorihapolta |
| Monikon ablatiivi | perkloorihapoilta | Allatiivi | perkloorihapolle |
| Monikon allatiivi | perkloorihapoille | Essiivi | perkloorihappona |
| Monikon essiivi | perkloorihappoina | Translatiivi | perkloorihapoksi |
| Monikon translatiivi | perkloorihapoiksi | Monikon instruktiivi | perkloorihapoin |
| Abessiivi | perkloorihapotta | Monikon abessiivi | perkloorihapoitta |
| Monikon akkusatiivi | perkloorihapot |