Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Verbit

  1. häätää

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshäätelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshäätelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshääteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshäätelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshääteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshäätelevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihäätelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihäätelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihääteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihäätelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihäätelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihäätelivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshäätelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshäätelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshäätelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshäätelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshäätelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshäätelisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshääteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshäädelköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshäädelkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshäädelkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshäädelköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshäädellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshäädelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshäädellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshäädellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshäädellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshäädellevät