| Monikko | suurat | Genetiivi | suuran |
| Monikon genetiivi | suurien | Partitiivi | suuraa |
| Monikon partitiivi | suuria | Inessiivi | suurassa |
| Monikon inessiivi | suurissa | Elatiivi | suurasta |
| Monikon elatiivi | suurista | Illatiivi | suuraan |
| Monikon illatiivi | suuriin | Adessiivi | suuralla |
| Monikon adessiivi | suurilla | Ablatiivi | suuralta |
| Monikon ablatiivi | suurilta | Allatiivi | suuralle |
| Monikon allatiivi | suurille | Essiivi | suurana |
| Monikon essiivi | suurina | Translatiivi | suuraksi |
| Monikon translatiivi | suuriksi | Monikon instruktiivi | suurin |
| Abessiivi | suuratta | Monikon abessiivi | suuritta |
| Monikon akkusatiivi | suurat |