| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | coiffure, hairstyle |
| Monikko | frisyyrit | Genetiivi | frisyyrin |
| Monikon genetiivi | frisyyrien | Monikon genetiivi | frisyyreiden |
| Monikon genetiivi | frisyyreitten | Partitiivi | frisyyriä |
| Monikon partitiivi | frisyyreitä | Monikon partitiivi | frisyyrejä |
| Inessiivi | frisyyrissä | Monikon inessiivi | frisyyreissä |
| Elatiivi | frisyyristä | Monikon elatiivi | frisyyreistä |
| Illatiivi | frisyyriin | Monikon illatiivi | frisyyreihin |
| Adessiivi | frisyyrillä | Monikon adessiivi | frisyyreillä |
| Ablatiivi | frisyyriltä | Monikon ablatiivi | frisyyreiltä |
| Allatiivi | frisyyrille | Monikon allatiivi | frisyyreille |
| Essiivi | frisyyrinä | Monikon essiivi | frisyyreinä |
| Translatiivi | frisyyriksi | Monikon translatiivi | frisyyreiksi |
| Monikon instruktiivi | frisyyrein | Abessiivi | frisyyrittä |
| Monikon abessiivi | frisyyreittä | Monikon akkusatiivi | frisyyrit |