| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | laquais {m} | |
| 2. | larbin {m} | |
| 3. | valet {m} | |
| Monikko | palkkarengit | Genetiivi | palkkarengin |
| Monikon genetiivi | palkkarenkien | Partitiivi | palkkarenkiä |
| Monikon partitiivi | palkkarenkejä | Inessiivi | palkkarengissä |
| Monikon inessiivi | palkkarengeissä | Elatiivi | palkkarengistä |
| Monikon elatiivi | palkkarengeistä | Illatiivi | palkkarenkiin |
| Monikon illatiivi | palkkarenkeihin | Adessiivi | palkkarengillä |
| Monikon adessiivi | palkkarengeillä | Ablatiivi | palkkarengiltä |
| Monikon ablatiivi | palkkarengeiltä | Allatiivi | palkkarengille |
| Monikon allatiivi | palkkarengeille | Essiivi | palkkarenkinä |
| Monikon essiivi | palkkarenkeinä | Translatiivi | palkkarengiksi |
| Monikon translatiivi | palkkarengeiksi | Monikon instruktiivi | palkkarengein |
| Abessiivi | palkkarengittä | Monikon abessiivi | palkkarengeittä |
| Monikon akkusatiivi | palkkarengit |