Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
Substantiivit
2.
3.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. birgittalaisiin liittyvä

Substantiivit

  1. Pyhän Birgitan (1303–73) perustaman luostarijärjestön jäsen

Taivutusmuodot

MonikkobirgittalaisetMonikkobirgittalaiseni
MonikkobirgittalaisesiMonikkobirgittalaisemme
MonikkobirgittalaisenneMonikkobirgittalaisensa
GenetiivibirgittalaisenGenetiivibirgittalaiseni
GenetiivibirgittalaisesiGenetiivibirgittalaisemme
GenetiivibirgittalaisenneGenetiivibirgittalaisensa
Monikon genetiivibirgittalaistenMonikon genetiivibirgittalaisien
Monikon genetiivibirgittalaisteniMonikon genetiivibirgittalaisieni
Monikon genetiivibirgittalaistesiMonikon genetiivibirgittalaisiesi
Monikon genetiivibirgittalaistemmeMonikon genetiivibirgittalaisiemme
Monikon genetiivibirgittalaistenneMonikon genetiivibirgittalaisienne
Monikon genetiivibirgittalaistensaMonikon genetiivibirgittalaisiensa
PartitiivibirgittalaistaPartitiivibirgittalaistani
PartitiivibirgittalaistasiPartitiivibirgittalaistamme
PartitiivibirgittalaistannePartitiivibirgittalaistaan
PartitiivibirgittalaistansaMonikon partitiivibirgittalaisia
Monikon partitiivibirgittalaisianiMonikon partitiivibirgittalaisiasi
Monikon partitiivibirgittalaisiammeMonikon partitiivibirgittalaisianne
Monikon partitiivibirgittalaisiaanMonikon partitiivibirgittalaisiansa
InessiivibirgittalaisessaInessiivibirgittalaisessani
InessiivibirgittalaisessasiInessiivibirgittalaisessamme
InessiivibirgittalaisessanneInessiivibirgittalaisessaan
InessiivibirgittalaisessansaMonikon inessiivibirgittalaisissa
Monikon inessiivibirgittalaisissaniMonikon inessiivibirgittalaisissasi
Monikon inessiivibirgittalaisissammeMonikon inessiivibirgittalaisissanne
Monikon inessiivibirgittalaisissaanMonikon inessiivibirgittalaisissansa
ElatiivibirgittalaisestaElatiivibirgittalaisestani
ElatiivibirgittalaisestasiElatiivibirgittalaisestamme
ElatiivibirgittalaisestanneElatiivibirgittalaisestaan
ElatiivibirgittalaisestansaMonikon elatiivibirgittalaisista
Monikon elatiivibirgittalaisistaniMonikon elatiivibirgittalaisistasi
Monikon elatiivibirgittalaisistammeMonikon elatiivibirgittalaisistanne
Monikon elatiivibirgittalaisistaanMonikon elatiivibirgittalaisistansa
IllatiivibirgittalaiseenIllatiivibirgittalaiseeni
IllatiivibirgittalaiseesiIllatiivibirgittalaiseemme
IllatiivibirgittalaiseenneIllatiivibirgittalaiseensa
Monikon illatiivibirgittalaisiinMonikon illatiivibirgittalaisiini
Monikon illatiivibirgittalaisiisiMonikon illatiivibirgittalaisiimme
Monikon illatiivibirgittalaisiinneMonikon illatiivibirgittalaisiinsa
AdessiivibirgittalaisellaAdessiivibirgittalaisellani
AdessiivibirgittalaisellasiAdessiivibirgittalaisellamme
AdessiivibirgittalaisellanneAdessiivibirgittalaisellaan
AdessiivibirgittalaisellansaMonikon adessiivibirgittalaisilla
Monikon adessiivibirgittalaisillaniMonikon adessiivibirgittalaisillasi
Monikon adessiivibirgittalaisillammeMonikon adessiivibirgittalaisillanne
Monikon adessiivibirgittalaisillaanMonikon adessiivibirgittalaisillansa
AblatiivibirgittalaiseltaAblatiivibirgittalaiseltani
AblatiivibirgittalaiseltasiAblatiivibirgittalaiseltamme
AblatiivibirgittalaiseltanneAblatiivibirgittalaiseltaan
AblatiivibirgittalaiseltansaMonikon ablatiivibirgittalaisilta
Monikon ablatiivibirgittalaisiltaniMonikon ablatiivibirgittalaisiltasi
Monikon ablatiivibirgittalaisiltammeMonikon ablatiivibirgittalaisiltanne
Monikon ablatiivibirgittalaisiltaanMonikon ablatiivibirgittalaisiltansa
AllatiivibirgittalaiselleAllatiivibirgittalaiselleni
AllatiivibirgittalaisellesiAllatiivibirgittalaisellemme
AllatiivibirgittalaisellenneAllatiivibirgittalaiselleen
AllatiivibirgittalaisellensaMonikon allatiivibirgittalaisille
Monikon allatiivibirgittalaisilleniMonikon allatiivibirgittalaisillesi
Monikon allatiivibirgittalaisillemmeMonikon allatiivibirgittalaisillenne
Monikon allatiivibirgittalaisilleenMonikon allatiivibirgittalaisillensa
EssiivibirgittalaisenaEssiivibirgittalaisenani
EssiivibirgittalaisenasiEssiivibirgittalaisenamme
EssiivibirgittalaisenanneEssiivibirgittalaisenaan
EssiivibirgittalaisenansaMonikon essiivibirgittalaisina
Monikon essiivibirgittalaisinaniMonikon essiivibirgittalaisinasi
Monikon essiivibirgittalaisinammeMonikon essiivibirgittalaisinanne
Monikon essiivibirgittalaisinaanMonikon essiivibirgittalaisinansa
TranslatiivibirgittalaiseksiTranslatiivibirgittalaisekseni
TranslatiivibirgittalaiseksesiTranslatiivibirgittalaiseksemme
TranslatiivibirgittalaiseksenneTranslatiivibirgittalaisekseen
TranslatiivibirgittalaiseksensaMonikon translatiivibirgittalaisiksi
Monikon translatiivibirgittalaisikseniMonikon translatiivibirgittalaisiksesi
Monikon translatiivibirgittalaisiksemmeMonikon translatiivibirgittalaisiksenne
Monikon translatiivibirgittalaisikseenMonikon translatiivibirgittalaisiksensa
Monikon instruktiivibirgittalaisinAbessiivibirgittalaisetta
AbessiivibirgittalaisettaniAbessiivibirgittalaisettasi
AbessiivibirgittalaisettammeAbessiivibirgittalaisettanne
AbessiivibirgittalaisettaanAbessiivibirgittalaisettansa
Monikon abessiivibirgittalaisittaMonikon abessiivibirgittalaisittani
Monikon abessiivibirgittalaisittasiMonikon abessiivibirgittalaisittamme
Monikon abessiivibirgittalaisittanneMonikon abessiivibirgittalaisittaan
Monikon abessiivibirgittalaisittansaMonikon komitatiivibirgittalaisine
Monikon komitatiivibirgittalaisineniMonikon komitatiivibirgittalaisinesi
Monikon komitatiivibirgittalaisinemmeMonikon komitatiivibirgittalaisinenne
Monikon komitatiivibirgittalaisineenMonikon komitatiivibirgittalaisinensa
Monikon akkusatiivibirgittalaisetMonikon akkusatiivibirgittalaiseni
Monikon akkusatiivibirgittalaisesiMonikon akkusatiivibirgittalaisemme
Monikon akkusatiivibirgittalaisenneMonikon akkusatiivibirgittalaisensa
AkkusatiivibirgittalaiseniAkkusatiivibirgittalaisesi
AkkusatiivibirgittalaisemmeAkkusatiivibirgittalaisenne
Akkusatiivibirgittalaisensa