| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | ear lobe |
| Monikko | korvannipukat | Genetiivi | korvannipukan |
| Monikon genetiivi | korvannipukoiden | Monikon genetiivi | korvannipukoitten |
| Monikon genetiivi | korvannipukkojen | Partitiivi | korvannipukkaa |
| Monikon partitiivi | korvannipukoita | Monikon partitiivi | korvannipukkoja |
| Inessiivi | korvannipukassa | Monikon inessiivi | korvannipukoissa |
| Elatiivi | korvannipukasta | Monikon elatiivi | korvannipukoista |
| Illatiivi | korvannipukkaan | Monikon illatiivi | korvannipukoihin |
| Monikon illatiivi | korvannipukkoihin | Adessiivi | korvannipukalla |
| Monikon adessiivi | korvannipukoilla | Ablatiivi | korvannipukalta |
| Monikon ablatiivi | korvannipukoilta | Allatiivi | korvannipukalle |
| Monikon allatiivi | korvannipukoille | Essiivi | korvannipukkana |
| Monikon essiivi | korvannipukkoina | Translatiivi | korvannipukaksi |
| Monikon translatiivi | korvannipukoiksi | Monikon instruktiivi | korvannipukoin |
| Abessiivi | korvannipukatta | Monikon abessiivi | korvannipukoitta |
| Monikon akkusatiivi | korvannipukat |