| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 2. | |
| Monikko | lohkokaaviot | Genetiivi | lohkokaavion |
| Monikon genetiivi | lohkokaavioiden | Monikon genetiivi | lohkokaavioitten |
| Partitiivi | lohkokaaviota | Monikon partitiivi | lohkokaavioita |
| Inessiivi | lohkokaaviossa | Monikon inessiivi | lohkokaavioissa |
| Elatiivi | lohkokaaviosta | Monikon elatiivi | lohkokaavioista |
| Illatiivi | lohkokaavioon | Monikon illatiivi | lohkokaavioihin |
| Adessiivi | lohkokaaviolla | Monikon adessiivi | lohkokaavioilla |
| Ablatiivi | lohkokaaviolta | Monikon ablatiivi | lohkokaavioilta |
| Allatiivi | lohkokaaviolle | Monikon allatiivi | lohkokaavioille |
| Essiivi | lohkokaaviona | Monikon essiivi | lohkokaavioina |
| Translatiivi | lohkokaavioksi | Monikon translatiivi | lohkokaavioiksi |
| Monikon instruktiivi | lohkokaavioin | Abessiivi | lohkokaaviotta |
| Monikon abessiivi | lohkokaavioitta | Monikon akkusatiivi | lohkokaaviot |