Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈɑjo̞ˌrɑt̪ɑ]
KäännösÄäninäyte
1.
  • ÄäntäminenFrance

Taivutusmuodot

MonikkoajoradatGenetiiviajoradan
Monikon genetiiviajoratojenPartitiiviajorataa
Monikon partitiiviajoratojaInessiiviajoradassa
Monikon inessiiviajoradoissaElatiiviajoradasta
Monikon elatiiviajoradoistaIllatiiviajorataan
Monikon illatiiviajoratoihinAdessiiviajoradalla
Monikon adessiiviajoradoillaAblatiiviajoradalta
Monikon ablatiiviajoradoiltaAllatiiviajoradalle
Monikon allatiiviajoradoilleEssiiviajoratana
Monikon essiiviajoratoinaTranslatiiviajoradaksi
Monikon translatiiviajoradoiksiMonikon instruktiiviajoradoin
AbessiiviajoradattaMonikon abessiiviajoradoitta
Monikon akkusatiiviajoradat