| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | vaihtuvuudet | Genetiivi | vaihtuvuuden |
| Monikon genetiivi | vaihtuvuuksien | Partitiivi | vaihtuvuutta |
| Monikon partitiivi | vaihtuvuuksia | Inessiivi | vaihtuvuudessa |
| Monikon inessiivi | vaihtuvuuksissa | Elatiivi | vaihtuvuudesta |
| Monikon elatiivi | vaihtuvuuksista | Illatiivi | vaihtuvuuteen |
| Monikon illatiivi | vaihtuvuuksiin | Adessiivi | vaihtuvuudella |
| Monikon adessiivi | vaihtuvuuksilla | Ablatiivi | vaihtuvuudelta |
| Monikon ablatiivi | vaihtuvuuksilta | Allatiivi | vaihtuvuudelle |
| Monikon allatiivi | vaihtuvuuksille | Essiivi | vaihtuvuutena |
| Monikon essiivi | vaihtuvuuksina | Translatiivi | vaihtuvuudeksi |
| Monikon translatiivi | vaihtuvuuksiksi | Monikon instruktiivi | vaihtuvuuksin |
| Abessiivi | vaihtuvuudetta | Monikon abessiivi | vaihtuvuuksitta |
| Monikon akkusatiivi | vaihtuvuudet |