| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | премия {f} (premija) | |
| Monikko | preemiot | Genetiivi | preemion |
| Monikon genetiivi | preemioiden | Monikon genetiivi | preemioitten |
| Partitiivi | preemiota | Monikon partitiivi | preemioita |
| Inessiivi | preemiossa | Monikon inessiivi | preemioissa |
| Elatiivi | preemiosta | Monikon elatiivi | preemioista |
| Illatiivi | preemioon | Monikon illatiivi | preemioihin |
| Adessiivi | preemiolla | Monikon adessiivi | preemioilla |
| Ablatiivi | preemiolta | Monikon ablatiivi | preemioilta |
| Allatiivi | preemiolle | Monikon allatiivi | preemioille |
| Essiivi | preemiona | Monikon essiivi | preemioina |
| Translatiivi | preemioksi | Monikon translatiivi | preemioiksi |
| Monikon instruktiivi | preemioin | Abessiivi | preemiotta |
| Monikon abessiivi | preemioitta | Monikon akkusatiivi | preemiot |