| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | western harvest mouse |
| Monikko | kanadanvaivaishiiret | Genetiivi | kanadanvaivaishiiren |
| Monikon genetiivi | kanadanvaivaishiirien | Monikon genetiivi | kanadanvaivaishiirten |
| Partitiivi | kanadanvaivaishiirtä | Monikon partitiivi | kanadanvaivaishiiriä |
| Inessiivi | kanadanvaivaishiiressä | Monikon inessiivi | kanadanvaivaishiirissä |
| Elatiivi | kanadanvaivaishiirestä | Monikon elatiivi | kanadanvaivaishiiristä |
| Illatiivi | kanadanvaivaishiireen | Monikon illatiivi | kanadanvaivaishiiriin |
| Adessiivi | kanadanvaivaishiirellä | Monikon adessiivi | kanadanvaivaishiirillä |
| Ablatiivi | kanadanvaivaishiireltä | Monikon ablatiivi | kanadanvaivaishiiriltä |
| Allatiivi | kanadanvaivaishiirelle | Monikon allatiivi | kanadanvaivaishiirille |
| Essiivi | kanadanvaivaishiirenä | Monikon essiivi | kanadanvaivaishiirinä |
| Translatiivi | kanadanvaivaishiireksi | Monikon translatiivi | kanadanvaivaishiiriksi |
| Monikon instruktiivi | kanadanvaivaishiirin | Abessiivi | kanadanvaivaishiirettä |
| Monikon abessiivi | kanadanvaivaishiirittä | Monikon akkusatiivi | kanadanvaivaishiiret |