Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
(vanhahtava)
vihjailevainen
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
1.
allusivo
{m}
Taivutusmuodot
Monikko
vihjailevat
Monikko
vihjailevani
Monikko
vihjailevasi
Monikko
vihjailevamme
Monikko
vihjailevanne
Monikko
vihjailevansa
Genetiivi
vihjailevan
Genetiivi
vihjailevani
Genetiivi
vihjailevasi
Genetiivi
vihjailevamme
Genetiivi
vihjailevanne
Genetiivi
vihjailevansa
Monikon genetiivi
vihjailevien
Monikon genetiivi
vihjailevieni
Monikon genetiivi
vihjaileviesi
Monikon genetiivi
vihjaileviemme
Monikon genetiivi
vihjailevienne
Monikon genetiivi
vihjaileviensa
Partitiivi
vihjailevaa
Partitiivi
vihjailevaani
Partitiivi
vihjailevaasi
Partitiivi
vihjailevaamme
Partitiivi
vihjailevaanne
Partitiivi
vihjailevaansa
Monikon partitiivi
vihjailevia
Monikon partitiivi
vihjaileviani
Monikon partitiivi
vihjaileviasi
Monikon partitiivi
vihjaileviamme
Monikon partitiivi
vihjailevianne
Monikon partitiivi
vihjaileviaan
Monikon partitiivi
vihjaileviansa
Inessiivi
vihjailevassa
Inessiivi
vihjailevassani
Inessiivi
vihjailevassasi
Inessiivi
vihjailevassamme
Inessiivi
vihjailevassanne
Inessiivi
vihjailevassaan
Inessiivi
vihjailevassansa
Monikon inessiivi
vihjailevissa
Monikon inessiivi
vihjailevissani
Monikon inessiivi
vihjailevissasi
Monikon inessiivi
vihjailevissamme
Monikon inessiivi
vihjailevissanne
Monikon inessiivi
vihjailevissaan
Monikon inessiivi
vihjailevissansa
Elatiivi
vihjailevasta
Elatiivi
vihjailevastani
Elatiivi
vihjailevastasi
Elatiivi
vihjailevastamme
Elatiivi
vihjailevastanne
Elatiivi
vihjailevastaan
Elatiivi
vihjailevastansa
Monikon elatiivi
vihjailevista
Monikon elatiivi
vihjailevistani
Monikon elatiivi
vihjailevistasi
Monikon elatiivi
vihjailevistamme
Monikon elatiivi
vihjailevistanne
Monikon elatiivi
vihjailevistaan
Monikon elatiivi
vihjailevistansa
Illatiivi
vihjailevaan
Illatiivi
vihjailevaani
Illatiivi
vihjailevaasi
Illatiivi
vihjailevaamme
Illatiivi
vihjailevaanne
Illatiivi
vihjailevaansa
Monikon illatiivi
vihjaileviin
Monikon illatiivi
vihjaileviini
Monikon illatiivi
vihjaileviisi
Monikon illatiivi
vihjaileviimme
Monikon illatiivi
vihjaileviinne
Monikon illatiivi
vihjaileviinsa
Adessiivi
vihjailevalla
Adessiivi
vihjailevallani
Adessiivi
vihjailevallasi
Adessiivi
vihjailevallamme
Adessiivi
vihjailevallanne
Adessiivi
vihjailevallaan
Adessiivi
vihjailevallansa
Monikon adessiivi
vihjailevilla
Monikon adessiivi
vihjailevillani
Monikon adessiivi
vihjailevillasi
Monikon adessiivi
vihjailevillamme
Monikon adessiivi
vihjailevillanne
Monikon adessiivi
vihjailevillaan
Monikon adessiivi
vihjailevillansa
Ablatiivi
vihjailevalta
Ablatiivi
vihjailevaltani
Ablatiivi
vihjailevaltasi
Ablatiivi
vihjailevaltamme
Ablatiivi
vihjailevaltanne
Ablatiivi
vihjailevaltaan
Ablatiivi
vihjailevaltansa
Monikon ablatiivi
vihjailevilta
Monikon ablatiivi
vihjaileviltani
Monikon ablatiivi
vihjaileviltasi
Monikon ablatiivi
vihjaileviltamme
Monikon ablatiivi
vihjaileviltanne
Monikon ablatiivi
vihjaileviltaan
Monikon ablatiivi
vihjaileviltansa
Allatiivi
vihjailevalle
Allatiivi
vihjailevalleni
Allatiivi
vihjailevallesi
Allatiivi
vihjailevallemme
Allatiivi
vihjailevallenne
Allatiivi
vihjailevalleen
Allatiivi
vihjailevallensa
Monikon allatiivi
vihjaileville
Monikon allatiivi
vihjailevilleni
Monikon allatiivi
vihjailevillesi
Monikon allatiivi
vihjailevillemme
Monikon allatiivi
vihjailevillenne
Monikon allatiivi
vihjailevilleen
Monikon allatiivi
vihjailevillensa
Essiivi
vihjailevana
Essiivi
vihjailevanani
Essiivi
vihjailevanasi
Essiivi
vihjailevanamme
Essiivi
vihjailevananne
Essiivi
vihjailevanaan
Essiivi
vihjailevanansa
Monikon essiivi
vihjailevina
Monikon essiivi
vihjailevinani
Monikon essiivi
vihjailevinasi
Monikon essiivi
vihjailevinamme
Monikon essiivi
vihjailevinanne
Monikon essiivi
vihjailevinaan
Monikon essiivi
vihjailevinansa
Translatiivi
vihjailevaksi
Translatiivi
vihjailevakseni
Translatiivi
vihjailevaksesi
Translatiivi
vihjailevaksemme
Translatiivi
vihjailevaksenne
Translatiivi
vihjailevakseen
Translatiivi
vihjailevaksensa
Monikon translatiivi
vihjaileviksi
Monikon translatiivi
vihjailevikseni
Monikon translatiivi
vihjaileviksesi
Monikon translatiivi
vihjaileviksemme
Monikon translatiivi
vihjaileviksenne
Monikon translatiivi
vihjailevikseen
Monikon translatiivi
vihjaileviksensa
Monikon instruktiivi
vihjailevin
Abessiivi
vihjailevatta
Abessiivi
vihjailevattani
Abessiivi
vihjailevattasi
Abessiivi
vihjailevattamme
Abessiivi
vihjailevattanne
Abessiivi
vihjailevattaan
Abessiivi
vihjailevattansa
Monikon abessiivi
vihjailevitta
Monikon abessiivi
vihjailevittani
Monikon abessiivi
vihjailevittasi
Monikon abessiivi
vihjailevittamme
Monikon abessiivi
vihjailevittanne
Monikon abessiivi
vihjailevittaan
Monikon abessiivi
vihjailevittansa
Monikon komitatiivi
vihjailevine
Monikon komitatiivi
vihjailevineni
Monikon komitatiivi
vihjailevinesi
Monikon komitatiivi
vihjailevinemme
Monikon komitatiivi
vihjailevinenne
Monikon komitatiivi
vihjailevineen
Monikon komitatiivi
vihjailevinensa
Komparatiivi
vihjailevampi
Superlatiivi
vihjailevin
Monikon akkusatiivi
vihjailevat
Monikon akkusatiivi
vihjailevani
Monikon akkusatiivi
vihjailevasi
Monikon akkusatiivi
vihjailevamme
Monikon akkusatiivi
vihjailevanne
Monikon akkusatiivi
vihjailevansa
Akkusatiivi
vihjailevani
Akkusatiivi
vihjailevasi
Akkusatiivi
vihjailevamme
Akkusatiivi
vihjailevanne
Akkusatiivi
vihjailevansa
Luokat
Adjektiivit