| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | masure {f} |
| Monikko | murjut | Genetiivi | murjun |
| Monikon genetiivi | murjujen | Partitiivi | murjua |
| Monikon partitiivi | murjuja | Inessiivi | murjussa |
| Monikon inessiivi | murjuissa | Elatiivi | murjusta |
| Monikon elatiivi | murjuista | Illatiivi | murjuun |
| Monikon illatiivi | murjuihin | Adessiivi | murjulla |
| Monikon adessiivi | murjuilla | Ablatiivi | murjulta |
| Monikon ablatiivi | murjuilta | Allatiivi | murjulle |
| Monikon allatiivi | murjuille | Essiivi | murjuna |
| Monikon essiivi | murjuina | Translatiivi | murjuksi |
| Monikon translatiivi | murjuiksi | Monikon instruktiivi | murjuin |
| Abessiivi | murjutta | Monikon abessiivi | murjuitta |
| Monikon akkusatiivi | murjut |