| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | mår |
| Monikko | kangashumukset | Genetiivi | kangashumuksen |
| Monikon genetiivi | kangashumusten | Monikon genetiivi | kangashumuksien |
| Partitiivi | kangashumusta | Monikon partitiivi | kangashumuksia |
| Inessiivi | kangashumuksessa | Monikon inessiivi | kangashumuksissa |
| Elatiivi | kangashumuksesta | Monikon elatiivi | kangashumuksista |
| Illatiivi | kangashumukseen | Monikon illatiivi | kangashumuksiin |
| Adessiivi | kangashumuksella | Monikon adessiivi | kangashumuksilla |
| Ablatiivi | kangashumukselta | Monikon ablatiivi | kangashumuksilta |
| Allatiivi | kangashumukselle | Monikon allatiivi | kangashumuksille |
| Essiivi | kangashumuksena | Monikon essiivi | kangashumuksina |
| Translatiivi | kangashumukseksi | Monikon translatiivi | kangashumuksiksi |
| Monikon instruktiivi | kangashumuksin | Abessiivi | kangashumuksetta |
| Monikon abessiivi | kangashumuksitta | Monikon akkusatiivi | kangashumukset |