| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | antikvaarit | Genetiivi | antikvaarin |
| Monikon genetiivi | antikvaarien | Partitiivi | antikvaaria |
| Monikon partitiivi | antikvaareja | Inessiivi | antikvaarissa |
| Monikon inessiivi | antikvaareissa | Elatiivi | antikvaarista |
| Monikon elatiivi | antikvaareista | Illatiivi | antikvaariin |
| Monikon illatiivi | antikvaareihin | Adessiivi | antikvaarilla |
| Monikon adessiivi | antikvaareilla | Ablatiivi | antikvaarilta |
| Monikon ablatiivi | antikvaareilta | Allatiivi | antikvaarille |
| Monikon allatiivi | antikvaareille | Essiivi | antikvaarina |
| Monikon essiivi | antikvaareina | Translatiivi | antikvaariksi |
| Monikon translatiivi | antikvaareiksi | Monikon instruktiivi | antikvaarein |
| Abessiivi | antikvaaritta | Monikon abessiivi | antikvaareitta |
| Monikon akkusatiivi | antikvaarit |