Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ruotsinousiaisbo

Määritelmät

Adjektiivit

  1. Nousiaisista peräisin oleva tai Nousiaisiin liittyvä.

Substantiivit

  1. Pysyvästi Nousiaisissa asuva henkilö.
  2. Syntyperältään nousiaislainen.

Taivutusmuodot

MonikkonousiaislaisetMonikkonousiaislaiseni
MonikkonousiaislaisesiMonikkonousiaislaisemme
MonikkonousiaislaisenneMonikkonousiaislaisensa
GenetiivinousiaislaisenGenetiivinousiaislaiseni
GenetiivinousiaislaisesiGenetiivinousiaislaisemme
GenetiivinousiaislaisenneGenetiivinousiaislaisensa
Monikon genetiivinousiaislaistenMonikon genetiivinousiaislaisien
Monikon genetiivinousiaislaisteniMonikon genetiivinousiaislaisieni
Monikon genetiivinousiaislaistesiMonikon genetiivinousiaislaisiesi
Monikon genetiivinousiaislaistemmeMonikon genetiivinousiaislaisiemme
Monikon genetiivinousiaislaistenneMonikon genetiivinousiaislaisienne
Monikon genetiivinousiaislaistensaMonikon genetiivinousiaislaisiensa
PartitiivinousiaislaistaPartitiivinousiaislaistani
PartitiivinousiaislaistasiPartitiivinousiaislaistamme
PartitiivinousiaislaistannePartitiivinousiaislaistaan
PartitiivinousiaislaistansaMonikon partitiivinousiaislaisia
Monikon partitiivinousiaislaisianiMonikon partitiivinousiaislaisiasi
Monikon partitiivinousiaislaisiammeMonikon partitiivinousiaislaisianne
Monikon partitiivinousiaislaisiaanMonikon partitiivinousiaislaisiansa
InessiivinousiaislaisessaInessiivinousiaislaisessani
InessiivinousiaislaisessasiInessiivinousiaislaisessamme
InessiivinousiaislaisessanneInessiivinousiaislaisessaan
InessiivinousiaislaisessansaMonikon inessiivinousiaislaisissa
Monikon inessiivinousiaislaisissaniMonikon inessiivinousiaislaisissasi
Monikon inessiivinousiaislaisissammeMonikon inessiivinousiaislaisissanne
Monikon inessiivinousiaislaisissaanMonikon inessiivinousiaislaisissansa
ElatiivinousiaislaisestaElatiivinousiaislaisestani
ElatiivinousiaislaisestasiElatiivinousiaislaisestamme
ElatiivinousiaislaisestanneElatiivinousiaislaisestaan
ElatiivinousiaislaisestansaMonikon elatiivinousiaislaisista
Monikon elatiivinousiaislaisistaniMonikon elatiivinousiaislaisistasi
Monikon elatiivinousiaislaisistammeMonikon elatiivinousiaislaisistanne
Monikon elatiivinousiaislaisistaanMonikon elatiivinousiaislaisistansa
IllatiivinousiaislaiseenIllatiivinousiaislaiseeni
IllatiivinousiaislaiseesiIllatiivinousiaislaiseemme
IllatiivinousiaislaiseenneIllatiivinousiaislaiseensa
Monikon illatiivinousiaislaisiinMonikon illatiivinousiaislaisiini
Monikon illatiivinousiaislaisiisiMonikon illatiivinousiaislaisiimme
Monikon illatiivinousiaislaisiinneMonikon illatiivinousiaislaisiinsa
AdessiivinousiaislaisellaAdessiivinousiaislaisellani
AdessiivinousiaislaisellasiAdessiivinousiaislaisellamme
AdessiivinousiaislaisellanneAdessiivinousiaislaisellaan
AdessiivinousiaislaisellansaMonikon adessiivinousiaislaisilla
Monikon adessiivinousiaislaisillaniMonikon adessiivinousiaislaisillasi
Monikon adessiivinousiaislaisillammeMonikon adessiivinousiaislaisillanne
Monikon adessiivinousiaislaisillaanMonikon adessiivinousiaislaisillansa
AblatiivinousiaislaiseltaAblatiivinousiaislaiseltani
AblatiivinousiaislaiseltasiAblatiivinousiaislaiseltamme
AblatiivinousiaislaiseltanneAblatiivinousiaislaiseltaan
AblatiivinousiaislaiseltansaMonikon ablatiivinousiaislaisilta
Monikon ablatiivinousiaislaisiltaniMonikon ablatiivinousiaislaisiltasi
Monikon ablatiivinousiaislaisiltammeMonikon ablatiivinousiaislaisiltanne
Monikon ablatiivinousiaislaisiltaanMonikon ablatiivinousiaislaisiltansa
AllatiivinousiaislaiselleAllatiivinousiaislaiselleni
AllatiivinousiaislaisellesiAllatiivinousiaislaisellemme
AllatiivinousiaislaisellenneAllatiivinousiaislaiselleen
AllatiivinousiaislaisellensaMonikon allatiivinousiaislaisille
Monikon allatiivinousiaislaisilleniMonikon allatiivinousiaislaisillesi
Monikon allatiivinousiaislaisillemmeMonikon allatiivinousiaislaisillenne
Monikon allatiivinousiaislaisilleenMonikon allatiivinousiaislaisillensa
EssiivinousiaislaisenaEssiivinousiaislaisenani
EssiivinousiaislaisenasiEssiivinousiaislaisenamme
EssiivinousiaislaisenanneEssiivinousiaislaisenaan
EssiivinousiaislaisenansaMonikon essiivinousiaislaisina
Monikon essiivinousiaislaisinaniMonikon essiivinousiaislaisinasi
Monikon essiivinousiaislaisinammeMonikon essiivinousiaislaisinanne
Monikon essiivinousiaislaisinaanMonikon essiivinousiaislaisinansa
TranslatiivinousiaislaiseksiTranslatiivinousiaislaisekseni
TranslatiivinousiaislaiseksesiTranslatiivinousiaislaiseksemme
TranslatiivinousiaislaiseksenneTranslatiivinousiaislaisekseen
TranslatiivinousiaislaiseksensaMonikon translatiivinousiaislaisiksi
Monikon translatiivinousiaislaisikseniMonikon translatiivinousiaislaisiksesi
Monikon translatiivinousiaislaisiksemmeMonikon translatiivinousiaislaisiksenne
Monikon translatiivinousiaislaisikseenMonikon translatiivinousiaislaisiksensa
Monikon instruktiivinousiaislaisinAbessiivinousiaislaisetta
AbessiivinousiaislaisettaniAbessiivinousiaislaisettasi
AbessiivinousiaislaisettammeAbessiivinousiaislaisettanne
AbessiivinousiaislaisettaanAbessiivinousiaislaisettansa
Monikon abessiivinousiaislaisittaMonikon abessiivinousiaislaisittani
Monikon abessiivinousiaislaisittasiMonikon abessiivinousiaislaisittamme
Monikon abessiivinousiaislaisittanneMonikon abessiivinousiaislaisittaan
Monikon abessiivinousiaislaisittansaMonikon komitatiivinousiaislaisine
Monikon komitatiivinousiaislaisineniMonikon komitatiivinousiaislaisinesi
Monikon komitatiivinousiaislaisinemmeMonikon komitatiivinousiaislaisinenne
Monikon komitatiivinousiaislaisineenMonikon komitatiivinousiaislaisinensa
Monikon akkusatiivinousiaislaisetMonikon akkusatiivinousiaislaiseni
Monikon akkusatiivinousiaislaisesiMonikon akkusatiivinousiaislaisemme
Monikon akkusatiivinousiaislaisenneMonikon akkusatiivinousiaislaisensa
AkkusatiivinousiaislaiseniAkkusatiivinousiaislaisesi
AkkusatiivinousiaislaisemmeAkkusatiivinousiaislaisenne
Akkusatiivinousiaislaisensa