Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
ruotsi
nousiaisbo
Määritelmät
Adjektiivit
Nousiaisista
peräisin oleva tai Nousiaisiin liittyvä.
Substantiivit
Pysyvästi
Nousiaisissa
asuva henkilö.
Syntyperältään nousiaislainen.
Taivutusmuodot
Monikko
nousiaislaiset
Monikko
nousiaislaiseni
Monikko
nousiaislaisesi
Monikko
nousiaislaisemme
Monikko
nousiaislaisenne
Monikko
nousiaislaisensa
Genetiivi
nousiaislaisen
Genetiivi
nousiaislaiseni
Genetiivi
nousiaislaisesi
Genetiivi
nousiaislaisemme
Genetiivi
nousiaislaisenne
Genetiivi
nousiaislaisensa
Monikon genetiivi
nousiaislaisten
Monikon genetiivi
nousiaislaisien
Monikon genetiivi
nousiaislaisteni
Monikon genetiivi
nousiaislaisieni
Monikon genetiivi
nousiaislaistesi
Monikon genetiivi
nousiaislaisiesi
Monikon genetiivi
nousiaislaistemme
Monikon genetiivi
nousiaislaisiemme
Monikon genetiivi
nousiaislaistenne
Monikon genetiivi
nousiaislaisienne
Monikon genetiivi
nousiaislaistensa
Monikon genetiivi
nousiaislaisiensa
Partitiivi
nousiaislaista
Partitiivi
nousiaislaistani
Partitiivi
nousiaislaistasi
Partitiivi
nousiaislaistamme
Partitiivi
nousiaislaistanne
Partitiivi
nousiaislaistaan
Partitiivi
nousiaislaistansa
Monikon partitiivi
nousiaislaisia
Monikon partitiivi
nousiaislaisiani
Monikon partitiivi
nousiaislaisiasi
Monikon partitiivi
nousiaislaisiamme
Monikon partitiivi
nousiaislaisianne
Monikon partitiivi
nousiaislaisiaan
Monikon partitiivi
nousiaislaisiansa
Inessiivi
nousiaislaisessa
Inessiivi
nousiaislaisessani
Inessiivi
nousiaislaisessasi
Inessiivi
nousiaislaisessamme
Inessiivi
nousiaislaisessanne
Inessiivi
nousiaislaisessaan
Inessiivi
nousiaislaisessansa
Monikon inessiivi
nousiaislaisissa
Monikon inessiivi
nousiaislaisissani
Monikon inessiivi
nousiaislaisissasi
Monikon inessiivi
nousiaislaisissamme
Monikon inessiivi
nousiaislaisissanne
Monikon inessiivi
nousiaislaisissaan
Monikon inessiivi
nousiaislaisissansa
Elatiivi
nousiaislaisesta
Elatiivi
nousiaislaisestani
Elatiivi
nousiaislaisestasi
Elatiivi
nousiaislaisestamme
Elatiivi
nousiaislaisestanne
Elatiivi
nousiaislaisestaan
Elatiivi
nousiaislaisestansa
Monikon elatiivi
nousiaislaisista
Monikon elatiivi
nousiaislaisistani
Monikon elatiivi
nousiaislaisistasi
Monikon elatiivi
nousiaislaisistamme
Monikon elatiivi
nousiaislaisistanne
Monikon elatiivi
nousiaislaisistaan
Monikon elatiivi
nousiaislaisistansa
Illatiivi
nousiaislaiseen
Illatiivi
nousiaislaiseeni
Illatiivi
nousiaislaiseesi
Illatiivi
nousiaislaiseemme
Illatiivi
nousiaislaiseenne
Illatiivi
nousiaislaiseensa
Monikon illatiivi
nousiaislaisiin
Monikon illatiivi
nousiaislaisiini
Monikon illatiivi
nousiaislaisiisi
Monikon illatiivi
nousiaislaisiimme
Monikon illatiivi
nousiaislaisiinne
Monikon illatiivi
nousiaislaisiinsa
Adessiivi
nousiaislaisella
Adessiivi
nousiaislaisellani
Adessiivi
nousiaislaisellasi
Adessiivi
nousiaislaisellamme
Adessiivi
nousiaislaisellanne
Adessiivi
nousiaislaisellaan
Adessiivi
nousiaislaisellansa
Monikon adessiivi
nousiaislaisilla
Monikon adessiivi
nousiaislaisillani
Monikon adessiivi
nousiaislaisillasi
Monikon adessiivi
nousiaislaisillamme
Monikon adessiivi
nousiaislaisillanne
Monikon adessiivi
nousiaislaisillaan
Monikon adessiivi
nousiaislaisillansa
Ablatiivi
nousiaislaiselta
Ablatiivi
nousiaislaiseltani
Ablatiivi
nousiaislaiseltasi
Ablatiivi
nousiaislaiseltamme
Ablatiivi
nousiaislaiseltanne
Ablatiivi
nousiaislaiseltaan
Ablatiivi
nousiaislaiseltansa
Monikon ablatiivi
nousiaislaisilta
Monikon ablatiivi
nousiaislaisiltani
Monikon ablatiivi
nousiaislaisiltasi
Monikon ablatiivi
nousiaislaisiltamme
Monikon ablatiivi
nousiaislaisiltanne
Monikon ablatiivi
nousiaislaisiltaan
Monikon ablatiivi
nousiaislaisiltansa
Allatiivi
nousiaislaiselle
Allatiivi
nousiaislaiselleni
Allatiivi
nousiaislaisellesi
Allatiivi
nousiaislaisellemme
Allatiivi
nousiaislaisellenne
Allatiivi
nousiaislaiselleen
Allatiivi
nousiaislaisellensa
Monikon allatiivi
nousiaislaisille
Monikon allatiivi
nousiaislaisilleni
Monikon allatiivi
nousiaislaisillesi
Monikon allatiivi
nousiaislaisillemme
Monikon allatiivi
nousiaislaisillenne
Monikon allatiivi
nousiaislaisilleen
Monikon allatiivi
nousiaislaisillensa
Essiivi
nousiaislaisena
Essiivi
nousiaislaisenani
Essiivi
nousiaislaisenasi
Essiivi
nousiaislaisenamme
Essiivi
nousiaislaisenanne
Essiivi
nousiaislaisenaan
Essiivi
nousiaislaisenansa
Monikon essiivi
nousiaislaisina
Monikon essiivi
nousiaislaisinani
Monikon essiivi
nousiaislaisinasi
Monikon essiivi
nousiaislaisinamme
Monikon essiivi
nousiaislaisinanne
Monikon essiivi
nousiaislaisinaan
Monikon essiivi
nousiaislaisinansa
Translatiivi
nousiaislaiseksi
Translatiivi
nousiaislaisekseni
Translatiivi
nousiaislaiseksesi
Translatiivi
nousiaislaiseksemme
Translatiivi
nousiaislaiseksenne
Translatiivi
nousiaislaisekseen
Translatiivi
nousiaislaiseksensa
Monikon translatiivi
nousiaislaisiksi
Monikon translatiivi
nousiaislaisikseni
Monikon translatiivi
nousiaislaisiksesi
Monikon translatiivi
nousiaislaisiksemme
Monikon translatiivi
nousiaislaisiksenne
Monikon translatiivi
nousiaislaisikseen
Monikon translatiivi
nousiaislaisiksensa
Monikon instruktiivi
nousiaislaisin
Abessiivi
nousiaislaisetta
Abessiivi
nousiaislaisettani
Abessiivi
nousiaislaisettasi
Abessiivi
nousiaislaisettamme
Abessiivi
nousiaislaisettanne
Abessiivi
nousiaislaisettaan
Abessiivi
nousiaislaisettansa
Monikon abessiivi
nousiaislaisitta
Monikon abessiivi
nousiaislaisittani
Monikon abessiivi
nousiaislaisittasi
Monikon abessiivi
nousiaislaisittamme
Monikon abessiivi
nousiaislaisittanne
Monikon abessiivi
nousiaislaisittaan
Monikon abessiivi
nousiaislaisittansa
Monikon komitatiivi
nousiaislaisine
Monikon komitatiivi
nousiaislaisineni
Monikon komitatiivi
nousiaislaisinesi
Monikon komitatiivi
nousiaislaisinemme
Monikon komitatiivi
nousiaislaisinenne
Monikon komitatiivi
nousiaislaisineen
Monikon komitatiivi
nousiaislaisinensa
Monikon akkusatiivi
nousiaislaiset
Monikon akkusatiivi
nousiaislaiseni
Monikon akkusatiivi
nousiaislaisesi
Monikon akkusatiivi
nousiaislaisemme
Monikon akkusatiivi
nousiaislaisenne
Monikon akkusatiivi
nousiaislaisensa
Akkusatiivi
nousiaislaiseni
Akkusatiivi
nousiaislaisesi
Akkusatiivi
nousiaislaisemme
Akkusatiivi
nousiaislaisenne
Akkusatiivi
nousiaislaisensa