| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | tärpätit | Genetiivi | tärpätin |
| Monikon genetiivi | tärpättien | Partitiivi | tärpättiä |
| Monikon partitiivi | tärpättejä | Inessiivi | tärpätissä |
| Monikon inessiivi | tärpäteissä | Elatiivi | tärpätistä |
| Monikon elatiivi | tärpäteistä | Illatiivi | tärpättiin |
| Monikon illatiivi | tärpätteihin | Adessiivi | tärpätillä |
| Monikon adessiivi | tärpäteillä | Ablatiivi | tärpätiltä |
| Monikon ablatiivi | tärpäteiltä | Allatiivi | tärpätille |
| Monikon allatiivi | tärpäteille | Essiivi | tärpättinä |
| Monikon essiivi | tärpätteinä | Translatiivi | tärpätiksi |
| Monikon translatiivi | tärpäteiksi | Monikon instruktiivi | tärpätein |
| Abessiivi | tärpätittä | Monikon abessiivi | tärpäteittä |
| Monikon akkusatiivi | tärpätit |