| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | яичко {n} (jaitško) | anatomia |
| Monikko | kivekset | Genetiivi | kiveksen |
| Monikon genetiivi | kivesten | Monikon genetiivi | kiveksien |
| Partitiivi | kivestä | Monikon partitiivi | kiveksiä |
| Inessiivi | kiveksessä | Monikon inessiivi | kiveksissä |
| Elatiivi | kiveksestä | Monikon elatiivi | kiveksistä |
| Illatiivi | kivekseen | Monikon illatiivi | kiveksiin |
| Adessiivi | kiveksellä | Monikon adessiivi | kiveksillä |
| Ablatiivi | kivekseltä | Monikon ablatiivi | kiveksiltä |
| Allatiivi | kivekselle | Monikon allatiivi | kiveksille |
| Essiivi | kiveksenä | Monikon essiivi | kiveksinä |
| Translatiivi | kivekseksi | Monikon translatiivi | kiveksiksi |
| Monikon instruktiivi | kiveksin | Abessiivi | kiveksettä |
| Monikon abessiivi | kiveksittä | Monikon akkusatiivi | kivekset |