| Käännös | |
|---|---|
| 1. | αναδεχτός {m} (anadechtós / anaδekhtós) |
| 2. | βαφτισιμιός {m} (vaftisimiós) |
| 3. | αναδεξιμιός {m} (anadeximiós / anaδeksimiós) |
| Monikko | kummilapset | Genetiivi | kummilapsen |
| Monikon genetiivi | kummilapsien | Monikon genetiivi | kummilasten |
| Partitiivi | kummilasta | Monikon partitiivi | kummilapsia |
| Inessiivi | kummilapsessa | Monikon inessiivi | kummilapsissa |
| Elatiivi | kummilapsesta | Monikon elatiivi | kummilapsista |
| Illatiivi | kummilapseen | Monikon illatiivi | kummilapsiin |
| Adessiivi | kummilapsella | Monikon adessiivi | kummilapsilla |
| Ablatiivi | kummilapselta | Monikon ablatiivi | kummilapsilta |
| Allatiivi | kummilapselle | Monikon allatiivi | kummilapsille |
| Essiivi | kummilapsena | Monikon essiivi | kummilapsina |
| Translatiivi | kummilapseksi | Monikon translatiivi | kummilapsiksi |
| Monikon instruktiivi | kummilapsin | Abessiivi | kummilapsetta |
| Monikon abessiivi | kummilapsitta | Monikon akkusatiivi | kummilapset |