| Käännös | |
|---|---|
| 1. | quartile {m} |
| Monikko | kvartiilit | Genetiivi | kvartiilin |
| Monikon genetiivi | kvartiilien | Monikon genetiivi | kvartiileiden |
| Monikon genetiivi | kvartiileitten | Partitiivi | kvartiilia |
| Monikon partitiivi | kvartiileita | Monikon partitiivi | kvartiileja |
| Inessiivi | kvartiilissa | Monikon inessiivi | kvartiileissa |
| Elatiivi | kvartiilista | Monikon elatiivi | kvartiileista |
| Illatiivi | kvartiiliin | Monikon illatiivi | kvartiileihin |
| Adessiivi | kvartiililla | Monikon adessiivi | kvartiileilla |
| Ablatiivi | kvartiililta | Monikon ablatiivi | kvartiileilta |
| Allatiivi | kvartiilille | Monikon allatiivi | kvartiileille |
| Essiivi | kvartiilina | Monikon essiivi | kvartiileina |
| Translatiivi | kvartiiliksi | Monikon translatiivi | kvartiileiksi |
| Monikon instruktiivi | kvartiilein | Abessiivi | kvartiilitta |
| Monikon abessiivi | kvartiileitta | Monikon akkusatiivi | kvartiilit |