| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kaarevat | Monikko | kaarevani |
| Monikko | kaarevasi | Monikko | kaarevamme |
| Monikko | kaarevanne | Monikko | kaarevansa |
| Genetiivi | kaarevan | Genetiivi | kaarevani |
| Genetiivi | kaarevasi | Genetiivi | kaarevamme |
| Genetiivi | kaarevanne | Genetiivi | kaarevansa |
| Monikon genetiivi | kaarevien | Monikon genetiivi | kaarevieni |
| Monikon genetiivi | kaareviesi | Monikon genetiivi | kaareviemme |
| Monikon genetiivi | kaarevienne | Monikon genetiivi | kaareviensa |
| Partitiivi | kaarevaa | Partitiivi | kaarevaani |
| Partitiivi | kaarevaasi | Partitiivi | kaarevaamme |
| Partitiivi | kaarevaanne | Partitiivi | kaarevaansa |
| Monikon partitiivi | kaarevia | Monikon partitiivi | kaareviani |
| Monikon partitiivi | kaareviasi | Monikon partitiivi | kaareviamme |
| Monikon partitiivi | kaarevianne | Monikon partitiivi | kaareviaan |
| Monikon partitiivi | kaareviansa | Inessiivi | kaarevassa |
| Inessiivi | kaarevassani | Inessiivi | kaarevassasi |
| Inessiivi | kaarevassamme | Inessiivi | kaarevassanne |
| Inessiivi | kaarevassaan | Inessiivi | kaarevassansa |
| Monikon inessiivi | kaarevissa | Monikon inessiivi | kaarevissani |
| Monikon inessiivi | kaarevissasi | Monikon inessiivi | kaarevissamme |
| Monikon inessiivi | kaarevissanne | Monikon inessiivi | kaarevissaan |
| Monikon inessiivi | kaarevissansa | Elatiivi | kaarevasta |
| Elatiivi | kaarevastani | Elatiivi | kaarevastasi |
| Elatiivi | kaarevastamme | Elatiivi | kaarevastanne |
| Elatiivi | kaarevastaan | Elatiivi | kaarevastansa |
| Monikon elatiivi | kaarevista | Monikon elatiivi | kaarevistani |
| Monikon elatiivi | kaarevistasi | Monikon elatiivi | kaarevistamme |
| Monikon elatiivi | kaarevistanne | Monikon elatiivi | kaarevistaan |
| Monikon elatiivi | kaarevistansa | Illatiivi | kaarevaan |
| Illatiivi | kaarevaani | Illatiivi | kaarevaasi |
| Illatiivi | kaarevaamme | Illatiivi | kaarevaanne |
| Illatiivi | kaarevaansa | Monikon illatiivi | kaareviin |
| Monikon illatiivi | kaareviini | Monikon illatiivi | kaareviisi |
| Monikon illatiivi | kaareviimme | Monikon illatiivi | kaareviinne |
| Monikon illatiivi | kaareviinsa | Adessiivi | kaarevalla |
| Adessiivi | kaarevallani | Adessiivi | kaarevallasi |
| Adessiivi | kaarevallamme | Adessiivi | kaarevallanne |
| Adessiivi | kaarevallaan | Adessiivi | kaarevallansa |
| Monikon adessiivi | kaarevilla | Monikon adessiivi | kaarevillani |
| Monikon adessiivi | kaarevillasi | Monikon adessiivi | kaarevillamme |
| Monikon adessiivi | kaarevillanne | Monikon adessiivi | kaarevillaan |
| Monikon adessiivi | kaarevillansa | Ablatiivi | kaarevalta |
| Ablatiivi | kaarevaltani | Ablatiivi | kaarevaltasi |
| Ablatiivi | kaarevaltamme | Ablatiivi | kaarevaltanne |
| Ablatiivi | kaarevaltaan | Ablatiivi | kaarevaltansa |
| Monikon ablatiivi | kaarevilta | Monikon ablatiivi | kaareviltani |
| Monikon ablatiivi | kaareviltasi | Monikon ablatiivi | kaareviltamme |
| Monikon ablatiivi | kaareviltanne | Monikon ablatiivi | kaareviltaan |
| Monikon ablatiivi | kaareviltansa | Allatiivi | kaarevalle |
| Allatiivi | kaarevalleni | Allatiivi | kaarevallesi |
| Allatiivi | kaarevallemme | Allatiivi | kaarevallenne |
| Allatiivi | kaarevalleen | Allatiivi | kaarevallensa |
| Monikon allatiivi | kaareville | Monikon allatiivi | kaarevilleni |
| Monikon allatiivi | kaarevillesi | Monikon allatiivi | kaarevillemme |
| Monikon allatiivi | kaarevillenne | Monikon allatiivi | kaarevilleen |
| Monikon allatiivi | kaarevillensa | Essiivi | kaarevana |
| Essiivi | kaarevanani | Essiivi | kaarevanasi |
| Essiivi | kaarevanamme | Essiivi | kaarevananne |
| Essiivi | kaarevanaan | Essiivi | kaarevanansa |
| Monikon essiivi | kaarevina | Monikon essiivi | kaarevinani |
| Monikon essiivi | kaarevinasi | Monikon essiivi | kaarevinamme |
| Monikon essiivi | kaarevinanne | Monikon essiivi | kaarevinaan |
| Monikon essiivi | kaarevinansa | Translatiivi | kaarevaksi |
| Translatiivi | kaarevakseni | Translatiivi | kaarevaksesi |
| Translatiivi | kaarevaksemme | Translatiivi | kaarevaksenne |
| Translatiivi | kaarevakseen | Translatiivi | kaarevaksensa |
| Monikon translatiivi | kaareviksi | Monikon translatiivi | kaarevikseni |
| Monikon translatiivi | kaareviksesi | Monikon translatiivi | kaareviksemme |
| Monikon translatiivi | kaareviksenne | Monikon translatiivi | kaarevikseen |
| Monikon translatiivi | kaareviksensa | Monikon instruktiivi | kaarevin |
| Abessiivi | kaarevatta | Abessiivi | kaarevattani |
| Abessiivi | kaarevattasi | Abessiivi | kaarevattamme |
| Abessiivi | kaarevattanne | Abessiivi | kaarevattaan |
| Abessiivi | kaarevattansa | Monikon abessiivi | kaarevitta |
| Monikon abessiivi | kaarevittani | Monikon abessiivi | kaarevittasi |
| Monikon abessiivi | kaarevittamme | Monikon abessiivi | kaarevittanne |
| Monikon abessiivi | kaarevittaan | Monikon abessiivi | kaarevittansa |
| Monikon komitatiivi | kaarevine | Monikon komitatiivi | kaarevineni |
| Monikon komitatiivi | kaarevinesi | Monikon komitatiivi | kaarevinemme |
| Monikon komitatiivi | kaarevinenne | Monikon komitatiivi | kaarevineen |
| Monikon komitatiivi | kaarevinensa | Monikon akkusatiivi | kaarevat |
| Monikon akkusatiivi | kaarevani | Monikon akkusatiivi | kaarevasi |
| Monikon akkusatiivi | kaarevamme | Monikon akkusatiivi | kaarevanne |
| Monikon akkusatiivi | kaarevansa | Akkusatiivi | kaarevani |
| Akkusatiivi | kaarevasi | Akkusatiivi | kaarevamme |
| Akkusatiivi | kaarevanne | Akkusatiivi | kaarevansa |