| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Norfolk terrier |
| Monikko | norfolkinterrierit | Genetiivi | norfolkinterrierin |
| Monikon genetiivi | norfolkinterrierien | Monikon genetiivi | norfolkinterriereiden |
| Monikon genetiivi | norfolkinterriereitten | Partitiivi | norfolkinterrieriä |
| Monikon partitiivi | norfolkinterriereitä | Monikon partitiivi | norfolkinterrierejä |
| Inessiivi | norfolkinterrierissä | Monikon inessiivi | norfolkinterriereissä |
| Elatiivi | norfolkinterrieristä | Monikon elatiivi | norfolkinterriereistä |
| Illatiivi | norfolkinterrieriin | Monikon illatiivi | norfolkinterriereihin |
| Adessiivi | norfolkinterrierillä | Monikon adessiivi | norfolkinterriereillä |
| Ablatiivi | norfolkinterrieriltä | Monikon ablatiivi | norfolkinterriereiltä |
| Allatiivi | norfolkinterrierille | Monikon allatiivi | norfolkinterriereille |
| Essiivi | norfolkinterrierinä | Monikon essiivi | norfolkinterriereinä |
| Translatiivi | norfolkinterrieriksi | Monikon translatiivi | norfolkinterriereiksi |
| Monikon instruktiivi | norfolkinterrierein | Abessiivi | norfolkinterrierittä |
| Monikon abessiivi | norfolkinterriereittä | Monikon akkusatiivi | norfolkinterrierit |