| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | metformin |
| japani | メトホルミン (metohorumin) |
| ranska | metformine |
| saksa | Metformin |
| venäjä | метформин (metformin) |
| Monikko | metformiinit | Genetiivi | metformiinin |
| Monikon genetiivi | metformiinien | Partitiivi | metformiinia |
| Monikon partitiivi | metformiineja | Inessiivi | metformiinissa |
| Monikon inessiivi | metformiineissa | Elatiivi | metformiinista |
| Monikon elatiivi | metformiineista | Illatiivi | metformiiniin |
| Monikon illatiivi | metformiineihin | Adessiivi | metformiinilla |
| Monikon adessiivi | metformiineilla | Ablatiivi | metformiinilta |
| Monikon ablatiivi | metformiineilta | Allatiivi | metformiinille |
| Monikon allatiivi | metformiineille | Essiivi | metformiinina |
| Monikon essiivi | metformiineina | Translatiivi | metformiiniksi |
| Monikon translatiivi | metformiineiksi | Monikon instruktiivi | metformiinein |
| Abessiivi | metformiinitta | Monikon abessiivi | metformiineitta |
| Monikon akkusatiivi | metformiinit |