| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | resembling, similar, like, mannered |
| Monikko | tapaiset | Monikko | tapaiseni |
| Monikko | tapaisesi | Monikko | tapaisemme |
| Monikko | tapaisenne | Monikko | tapaisensa |
| Genetiivi | tapaisen | Genetiivi | tapaiseni |
| Genetiivi | tapaisesi | Genetiivi | tapaisemme |
| Genetiivi | tapaisenne | Genetiivi | tapaisensa |
| Monikon genetiivi | tapaisten | Monikon genetiivi | tapaisien |
| Monikon genetiivi | tapaisteni | Monikon genetiivi | tapaisieni |
| Monikon genetiivi | tapaistesi | Monikon genetiivi | tapaisiesi |
| Monikon genetiivi | tapaistemme | Monikon genetiivi | tapaisiemme |
| Monikon genetiivi | tapaistenne | Monikon genetiivi | tapaisienne |
| Monikon genetiivi | tapaistensa | Monikon genetiivi | tapaisiensa |
| Partitiivi | tapaista | Partitiivi | tapaistani |
| Partitiivi | tapaistasi | Partitiivi | tapaistamme |
| Partitiivi | tapaistanne | Partitiivi | tapaistaan |
| Partitiivi | tapaistansa | Monikon partitiivi | tapaisia |
| Monikon partitiivi | tapaisiani | Monikon partitiivi | tapaisiasi |
| Monikon partitiivi | tapaisiamme | Monikon partitiivi | tapaisianne |
| Monikon partitiivi | tapaisiaan | Monikon partitiivi | tapaisiansa |
| Inessiivi | tapaisessa | Inessiivi | tapaisessani |
| Inessiivi | tapaisessasi | Inessiivi | tapaisessamme |
| Inessiivi | tapaisessanne | Inessiivi | tapaisessaan |
| Inessiivi | tapaisessansa | Monikon inessiivi | tapaisissa |
| Monikon inessiivi | tapaisissani | Monikon inessiivi | tapaisissasi |
| Monikon inessiivi | tapaisissamme | Monikon inessiivi | tapaisissanne |
| Monikon inessiivi | tapaisissaan | Monikon inessiivi | tapaisissansa |
| Elatiivi | tapaisesta | Elatiivi | tapaisestani |
| Elatiivi | tapaisestasi | Elatiivi | tapaisestamme |
| Elatiivi | tapaisestanne | Elatiivi | tapaisestaan |
| Elatiivi | tapaisestansa | Monikon elatiivi | tapaisista |
| Monikon elatiivi | tapaisistani | Monikon elatiivi | tapaisistasi |
| Monikon elatiivi | tapaisistamme | Monikon elatiivi | tapaisistanne |
| Monikon elatiivi | tapaisistaan | Monikon elatiivi | tapaisistansa |
| Illatiivi | tapaiseen | Illatiivi | tapaiseeni |
| Illatiivi | tapaiseesi | Illatiivi | tapaiseemme |
| Illatiivi | tapaiseenne | Illatiivi | tapaiseensa |
| Monikon illatiivi | tapaisiin | Monikon illatiivi | tapaisiini |
| Monikon illatiivi | tapaisiisi | Monikon illatiivi | tapaisiimme |
| Monikon illatiivi | tapaisiinne | Monikon illatiivi | tapaisiinsa |
| Adessiivi | tapaisella | Adessiivi | tapaisellani |
| Adessiivi | tapaisellasi | Adessiivi | tapaisellamme |
| Adessiivi | tapaisellanne | Adessiivi | tapaisellaan |
| Adessiivi | tapaisellansa | Monikon adessiivi | tapaisilla |
| Monikon adessiivi | tapaisillani | Monikon adessiivi | tapaisillasi |
| Monikon adessiivi | tapaisillamme | Monikon adessiivi | tapaisillanne |
| Monikon adessiivi | tapaisillaan | Monikon adessiivi | tapaisillansa |
| Ablatiivi | tapaiselta | Ablatiivi | tapaiseltani |
| Ablatiivi | tapaiseltasi | Ablatiivi | tapaiseltamme |
| Ablatiivi | tapaiseltanne | Ablatiivi | tapaiseltaan |
| Ablatiivi | tapaiseltansa | Monikon ablatiivi | tapaisilta |
| Monikon ablatiivi | tapaisiltani | Monikon ablatiivi | tapaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | tapaisiltamme | Monikon ablatiivi | tapaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | tapaisiltaan | Monikon ablatiivi | tapaisiltansa |
| Allatiivi | tapaiselle | Allatiivi | tapaiselleni |
| Allatiivi | tapaisellesi | Allatiivi | tapaisellemme |
| Allatiivi | tapaisellenne | Allatiivi | tapaiselleen |
| Allatiivi | tapaisellensa | Monikon allatiivi | tapaisille |
| Monikon allatiivi | tapaisilleni | Monikon allatiivi | tapaisillesi |
| Monikon allatiivi | tapaisillemme | Monikon allatiivi | tapaisillenne |
| Monikon allatiivi | tapaisilleen | Monikon allatiivi | tapaisillensa |
| Essiivi | tapaisena | Essiivi | tapaisenani |
| Essiivi | tapaisenasi | Essiivi | tapaisenamme |
| Essiivi | tapaisenanne | Essiivi | tapaisenaan |
| Essiivi | tapaisenansa | Monikon essiivi | tapaisina |
| Monikon essiivi | tapaisinani | Monikon essiivi | tapaisinasi |
| Monikon essiivi | tapaisinamme | Monikon essiivi | tapaisinanne |
| Monikon essiivi | tapaisinaan | Monikon essiivi | tapaisinansa |
| Translatiivi | tapaiseksi | Translatiivi | tapaisekseni |
| Translatiivi | tapaiseksesi | Translatiivi | tapaiseksemme |
| Translatiivi | tapaiseksenne | Translatiivi | tapaisekseen |
| Translatiivi | tapaiseksensa | Monikon translatiivi | tapaisiksi |
| Monikon translatiivi | tapaisikseni | Monikon translatiivi | tapaisiksesi |
| Monikon translatiivi | tapaisiksemme | Monikon translatiivi | tapaisiksenne |
| Monikon translatiivi | tapaisikseen | Monikon translatiivi | tapaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | tapaisin | Abessiivi | tapaisetta |
| Abessiivi | tapaisettani | Abessiivi | tapaisettasi |
| Abessiivi | tapaisettamme | Abessiivi | tapaisettanne |
| Abessiivi | tapaisettaan | Abessiivi | tapaisettansa |
| Monikon abessiivi | tapaisitta | Monikon abessiivi | tapaisittani |
| Monikon abessiivi | tapaisittasi | Monikon abessiivi | tapaisittamme |
| Monikon abessiivi | tapaisittanne | Monikon abessiivi | tapaisittaan |
| Monikon abessiivi | tapaisittansa | Monikon komitatiivi | tapaisine |
| Monikon komitatiivi | tapaisineni | Monikon komitatiivi | tapaisinesi |
| Monikon komitatiivi | tapaisinemme | Monikon komitatiivi | tapaisinenne |
| Monikon komitatiivi | tapaisineen | Monikon komitatiivi | tapaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | tapaiset | Monikon akkusatiivi | tapaiseni |
| Monikon akkusatiivi | tapaisesi | Monikon akkusatiivi | tapaisemme |
| Monikon akkusatiivi | tapaisenne | Monikon akkusatiivi | tapaisensa |
| Akkusatiivi | tapaiseni | Akkusatiivi | tapaisesi |
| Akkusatiivi | tapaisemme | Akkusatiivi | tapaisenne |
| Akkusatiivi | tapaisensa |