| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | muikut | Genetiivi | muikun |
| Monikon genetiivi | muikkujen | Partitiivi | muikkua |
| Monikon partitiivi | muikkuja | Inessiivi | muikussa |
| Monikon inessiivi | muikuissa | Elatiivi | muikusta |
| Monikon elatiivi | muikuista | Illatiivi | muikkuun |
| Monikon illatiivi | muikkuihin | Adessiivi | muikulla |
| Monikon adessiivi | muikuilla | Ablatiivi | muikulta |
| Monikon ablatiivi | muikuilta | Allatiivi | muikulle |
| Monikon allatiivi | muikuille | Essiivi | muikkuna |
| Monikon essiivi | muikkuina | Translatiivi | muikuksi |
| Monikon translatiivi | muikuiksi | Monikon instruktiivi | muikuin |
| Abessiivi | muikutta | Monikon abessiivi | muikuitta |
| Monikon akkusatiivi | muikut |