| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | arch |
| Monikko | jalkaholvit | Genetiivi | jalkaholvin |
| Monikon genetiivi | jalkaholvien | Partitiivi | jalkaholvia |
| Monikon partitiivi | jalkaholveja | Inessiivi | jalkaholvissa |
| Monikon inessiivi | jalkaholveissa | Elatiivi | jalkaholvista |
| Monikon elatiivi | jalkaholveista | Illatiivi | jalkaholviin |
| Monikon illatiivi | jalkaholveihin | Adessiivi | jalkaholvilla |
| Monikon adessiivi | jalkaholveilla | Ablatiivi | jalkaholvilta |
| Monikon ablatiivi | jalkaholveilta | Allatiivi | jalkaholville |
| Monikon allatiivi | jalkaholveille | Essiivi | jalkaholvina |
| Monikon essiivi | jalkaholveina | Translatiivi | jalkaholviksi |
| Monikon translatiivi | jalkaholveiksi | Monikon instruktiivi | jalkaholvein |
| Abessiivi | jalkaholvitta | Monikon abessiivi | jalkaholveitta |
| Monikon akkusatiivi | jalkaholvit |