| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | conscious, used mostly as head in compound terms |
| Monikko | tajuiset | Monikko | tajuiseni |
| Monikko | tajuisesi | Monikko | tajuisemme |
| Monikko | tajuisenne | Monikko | tajuisensa |
| Genetiivi | tajuisen | Genetiivi | tajuiseni |
| Genetiivi | tajuisesi | Genetiivi | tajuisemme |
| Genetiivi | tajuisenne | Genetiivi | tajuisensa |
| Monikon genetiivi | tajuisten | Monikon genetiivi | tajuisien |
| Monikon genetiivi | tajuisteni | Monikon genetiivi | tajuisieni |
| Monikon genetiivi | tajuistesi | Monikon genetiivi | tajuisiesi |
| Monikon genetiivi | tajuistemme | Monikon genetiivi | tajuisiemme |
| Monikon genetiivi | tajuistenne | Monikon genetiivi | tajuisienne |
| Monikon genetiivi | tajuistensa | Monikon genetiivi | tajuisiensa |
| Partitiivi | tajuista | Partitiivi | tajuistani |
| Partitiivi | tajuistasi | Partitiivi | tajuistamme |
| Partitiivi | tajuistanne | Partitiivi | tajuistaan |
| Partitiivi | tajuistansa | Monikon partitiivi | tajuisia |
| Monikon partitiivi | tajuisiani | Monikon partitiivi | tajuisiasi |
| Monikon partitiivi | tajuisiamme | Monikon partitiivi | tajuisianne |
| Monikon partitiivi | tajuisiaan | Monikon partitiivi | tajuisiansa |
| Inessiivi | tajuisessa | Inessiivi | tajuisessani |
| Inessiivi | tajuisessasi | Inessiivi | tajuisessamme |
| Inessiivi | tajuisessanne | Inessiivi | tajuisessaan |
| Inessiivi | tajuisessansa | Monikon inessiivi | tajuisissa |
| Monikon inessiivi | tajuisissani | Monikon inessiivi | tajuisissasi |
| Monikon inessiivi | tajuisissamme | Monikon inessiivi | tajuisissanne |
| Monikon inessiivi | tajuisissaan | Monikon inessiivi | tajuisissansa |
| Elatiivi | tajuisesta | Elatiivi | tajuisestani |
| Elatiivi | tajuisestasi | Elatiivi | tajuisestamme |
| Elatiivi | tajuisestanne | Elatiivi | tajuisestaan |
| Elatiivi | tajuisestansa | Monikon elatiivi | tajuisista |
| Monikon elatiivi | tajuisistani | Monikon elatiivi | tajuisistasi |
| Monikon elatiivi | tajuisistamme | Monikon elatiivi | tajuisistanne |
| Monikon elatiivi | tajuisistaan | Monikon elatiivi | tajuisistansa |
| Illatiivi | tajuiseen | Illatiivi | tajuiseeni |
| Illatiivi | tajuiseesi | Illatiivi | tajuiseemme |
| Illatiivi | tajuiseenne | Illatiivi | tajuiseensa |
| Monikon illatiivi | tajuisiin | Monikon illatiivi | tajuisiini |
| Monikon illatiivi | tajuisiisi | Monikon illatiivi | tajuisiimme |
| Monikon illatiivi | tajuisiinne | Monikon illatiivi | tajuisiinsa |
| Adessiivi | tajuisella | Adessiivi | tajuisellani |
| Adessiivi | tajuisellasi | Adessiivi | tajuisellamme |
| Adessiivi | tajuisellanne | Adessiivi | tajuisellaan |
| Adessiivi | tajuisellansa | Monikon adessiivi | tajuisilla |
| Monikon adessiivi | tajuisillani | Monikon adessiivi | tajuisillasi |
| Monikon adessiivi | tajuisillamme | Monikon adessiivi | tajuisillanne |
| Monikon adessiivi | tajuisillaan | Monikon adessiivi | tajuisillansa |
| Ablatiivi | tajuiselta | Ablatiivi | tajuiseltani |
| Ablatiivi | tajuiseltasi | Ablatiivi | tajuiseltamme |
| Ablatiivi | tajuiseltanne | Ablatiivi | tajuiseltaan |
| Ablatiivi | tajuiseltansa | Monikon ablatiivi | tajuisilta |
| Monikon ablatiivi | tajuisiltani | Monikon ablatiivi | tajuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | tajuisiltamme | Monikon ablatiivi | tajuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | tajuisiltaan | Monikon ablatiivi | tajuisiltansa |
| Allatiivi | tajuiselle | Allatiivi | tajuiselleni |
| Allatiivi | tajuisellesi | Allatiivi | tajuisellemme |
| Allatiivi | tajuisellenne | Allatiivi | tajuiselleen |
| Allatiivi | tajuisellensa | Monikon allatiivi | tajuisille |
| Monikon allatiivi | tajuisilleni | Monikon allatiivi | tajuisillesi |
| Monikon allatiivi | tajuisillemme | Monikon allatiivi | tajuisillenne |
| Monikon allatiivi | tajuisilleen | Monikon allatiivi | tajuisillensa |
| Essiivi | tajuisena | Essiivi | tajuisenani |
| Essiivi | tajuisenasi | Essiivi | tajuisenamme |
| Essiivi | tajuisenanne | Essiivi | tajuisenaan |
| Essiivi | tajuisenansa | Monikon essiivi | tajuisina |
| Monikon essiivi | tajuisinani | Monikon essiivi | tajuisinasi |
| Monikon essiivi | tajuisinamme | Monikon essiivi | tajuisinanne |
| Monikon essiivi | tajuisinaan | Monikon essiivi | tajuisinansa |
| Translatiivi | tajuiseksi | Translatiivi | tajuisekseni |
| Translatiivi | tajuiseksesi | Translatiivi | tajuiseksemme |
| Translatiivi | tajuiseksenne | Translatiivi | tajuisekseen |
| Translatiivi | tajuiseksensa | Monikon translatiivi | tajuisiksi |
| Monikon translatiivi | tajuisikseni | Monikon translatiivi | tajuisiksesi |
| Monikon translatiivi | tajuisiksemme | Monikon translatiivi | tajuisiksenne |
| Monikon translatiivi | tajuisikseen | Monikon translatiivi | tajuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | tajuisin | Abessiivi | tajuisetta |
| Abessiivi | tajuisettani | Abessiivi | tajuisettasi |
| Abessiivi | tajuisettamme | Abessiivi | tajuisettanne |
| Abessiivi | tajuisettaan | Abessiivi | tajuisettansa |
| Monikon abessiivi | tajuisitta | Monikon abessiivi | tajuisittani |
| Monikon abessiivi | tajuisittasi | Monikon abessiivi | tajuisittamme |
| Monikon abessiivi | tajuisittanne | Monikon abessiivi | tajuisittaan |
| Monikon abessiivi | tajuisittansa | Monikon komitatiivi | tajuisine |
| Monikon komitatiivi | tajuisineni | Monikon komitatiivi | tajuisinesi |
| Monikon komitatiivi | tajuisinemme | Monikon komitatiivi | tajuisinenne |
| Monikon komitatiivi | tajuisineen | Monikon komitatiivi | tajuisinensa |
| Monikon akkusatiivi | tajuiset | Monikon akkusatiivi | tajuiseni |
| Monikon akkusatiivi | tajuisesi | Monikon akkusatiivi | tajuisemme |
| Monikon akkusatiivi | tajuisenne | Monikon akkusatiivi | tajuisensa |
| Akkusatiivi | tajuiseni | Akkusatiivi | tajuisesi |
| Akkusatiivi | tajuisemme | Akkusatiivi | tajuisenne |
| Akkusatiivi | tajuisensa |